USA uvalili sankcie na Turecko, spojenca v NATO…
Podľa serveru Politico to  povedala hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová. Vo vyhlásení o sankciách takisto už informovalo ministerstvo financií USA.

Nové sankcie sa týkajú ministra spravodlivosti Abdülhamita Güla a ministra vnútra Süleyman Soylua. Obaja muži podľa Washingtonu “hrali kľúčovú úlohu v organizáciách, ktoré sú zodpovedné za zatknutie a zadržiavanie pastora Andrewa Brunson”.

Pastor Brunson bol zadržaný pre podozrenie z terorizmu a špionáže, za čo mu hrozí až 35 rokov väzenia. Zadržiavanie pastora je predmetom stupňujúceho sa diplomatického sporu medzi Spojenými štátmi a Tureckom. Americký prezident Donald Trump už minulý týždeň pohrozil Turecku tvrdými sankciami, ak Brunsona neprepustí.

Brunson, ktorý žije v Turecku cez 20 rokov, riadil protestantskú cirkev v Izmire na západe krajiny. Zatknutý bol aj so svojou ženou v októbri 2016 v rámci čistiek po pokuse časti tureckej armády o štátny prevrat. Jeho žena bola po niekoľkých dňoch z väzby prepustená.

Američan čelí obvineniu z kontaktov na hnutie Fethullah Gülen, ktorého vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlhodobo viní zo snahy ju zvrhnúť, a tiež z kontaktov na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).

Vo väzbe strávil pastor 21 mesiacov. Minulý týždeň turecký súd rozhodol o jeho prepustení do domáceho väzenia, Washington ale označil tento krok za nedostatočný. V utorok potom turecký súd zamietol žiadosť Brunsona o prepustení z domáceho väzenia.

Charles Kupchan, ktorý slúžil ako hlavný poradca pre európske záležitosti pre Obamu, povedal, že očakáva, že Erdoğan sa bude pokúšať  o odvetné sankcie  proti Spojeným štátom. Kupchan však dodal, že nevidí politické nezhody medzi týmito dvoma krajinami, ktoré by čo vedli k prerušeniu geostrategicky citlivých obranných vzťahov napriek nedávnemu túlavému oku Turecka po Rusku a Číne resp. BRICS .

“Spojené štáty potrebujú Turecko. Má  dôležitý strategický prínos a je zdrojom stability v  oblasti, ktorá sa rozpadá, “povedal Kupchan. “A Turecko potrebuje Spojené štáty a NATO. Niekam  sa chystá? Turci flirtujú s Rusmi, ale to nemožno považovať za vážnu strategickú možnosť. “, dodal.

Tony Perkins, predseda konzervatívnej Rady pre výskum rodiny a člen americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu, ocenil rozhodnutie vlády.

“Je to nový deň,” povedal Perkins pre POLITICO. “Táto administratíva jasne hovorí, že náboženská sloboda a blahobyt Američanov je v popredí. Takže koná. “, dodal Perkins. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies