Ústavný súd v Rumunsku priznal párom rovnakého pohlavia právo na pobyt
Rumunský ústavný súd v stredu rozhodol, že rumunsko-americký homosexuálny pár má rovnaké práva na trvalý pobyt v krajine ako iné manželské páry zosobášené v Európskej únii. Informovala o tom agentúra AP.

Rumunsko neuznáva manželstvo osôb rovnakého pohlavia a predseda ústavného súdu Valer Dorneanu vyhlásil, že verdikt sa netýka sobášov osôb rovnakého pohlavia, ale iba slobody pohybu.

Organizácia obhajujúca práva gajov Accept však označila dnešný verdikt za “dôležitý prvý krok na zabezpečenie rovnosti práv a dôstojnosti” sexuálnych menšín a iný spolok, MozaiQ, vyzval k legalizácii partnerských zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

Nález najvyššieho orgánu rumunskej justície nasleduje po tom, čo Súdny dvor EÚ minulý mesiac v súvislosti s touto kauzou rozhodol, že členské štáty únie nesmú obmedzovať právo na trvalý pobyt osobe z tretej krajiny, ktorá uzavrela manželstvo s občanom Európskej únie rovnakého pohlavia. Skutočnosť, že daný štát EÚ homosexuálne manželstvo neuznáva, nie je podľa súdu dôvodom obmedzovať slobodu pohybu v rámci EÚ.

“Aj keď sa členské štáty môžu podľa svojho uváženia rozhodnúť, či povolia manželstvo pre osoby rovnakého pohlavia, nemôžu brániť slobode pobytu občana únie tým, že jeho manželovi rovnakého pohlavia so štátnou príslušnosťou mimo Európskej únie odmietnu udeliť právo na trvalý pobyt na svojom území, “uviedol Európsky  súd v kauze Rumuna Relua Adriana Comana. Ten sa v roku 2010 v Bruseli oženil s Američanom Robertom Clabournem Hamiltonom.

V roku 2012 manželia požiadali rumunské orgány o radu, ako požiadať o trvalý pobyt pre amerického občana v Rumunsku, ktoré je od roku 2007 členom EÚ. Smernica EÚ o voľnom pohybe oprávňuje manžela či manželku občana EÚ, aby svojho partnera sprevádzali do ktoréhokoľvek štátu únie. Rumunské úrady však Comana informovali, že jeho manželovi majú právo pobytu len na tri mesiace, pretože v krajine, ktorá neuznáva manželstvo medzi osobami rovnakého pohlavia, nie je Američan považovaný za jeho manžela.

Súdny dvor EÚ však rozhodol, že by takýto postup narušoval právo občana EÚ voľne sa pohybovať a zdržiavať na území členských štátov, pretože má právo aj na to, aby ho mohol sprevádzať manžel alebo manželka. Pojem “manžel alebo manželka” je pritom podľa súdu “z hľadiska pohlavia neutrálne, takže môže zahŕňať aj manžela alebo manželku … rovnakého pohlavia”.

Členské štáty EÚ majú podľa Európskeho súdu povinnosť uznať homosexuálne manželstvo na účely priznania práva na pobyt. “Táto povinnosť neznamená pre daný členský štát nutnosť upraviť vo vnútroštátnom práve inštitút manželstva medzi osobami rovnakého pohlavia,” dodal súd.

V Rumunsku prestala byť homosexualita trestným činom až v roku 2000.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies