Utečenci hlasujú o nemeckej koalícii: “Veľký krok k integrácii”?
V Nemecku po dlhých a mnohokrát komplikovaných rokovaniach vznikla vládna koalícia, ktorú tvorí Konzervatívny blok CDU / CSU a sociálnych demokratov (SPD). O tom, či koalícia naozaj vznikne, pritom budú hlasovať aj utečenci. Napríklad sýrsky utečenec Abdulrahman Abbasi je členom SPD a preto o nemeckej koaličnej dohode môže hlasovať. Vysvetlil, prečo si myslí, že je správne, že má hlas, aj keď nie je občanom Nemecka.

Nemeckí sociálni demokrati (SPD), Kresťanská demokratická únia (CDU) a jej bavorská sesterská strana Kresťanská sociálna únia (CSU) uzavreli koaličnú dohodu. Ale predtým, než koalícia skutočne začne pracovať, musí dohodu schváliť 460 000 členov SPD. Medzi nimi sú jedinci, ktorí nemajú nemecké občianstvo, vrátane niekoľkých utečencov. Podľa zdrojov SPD má strana približne 7 000 nenemeckých členov. Jedným z nich je práve Abdulrahman Abbasi, píše Deutsche Welle.

V rozhovore pre DW Abdulrahman Abbasi priznal, že toto hlasovanie pre neho veľa znamená. “Aj keď ešte nemám nemecké občianstvo, cítim sa súčasťou tejto spoločnosti. Študujem stomatológiu v Göttingene a žijem v tejto krajine štyri roky. Užívam si práva a ctím povinnosti, ktoré sa spájajú so životom v Nemecku. A aktívne sa podieľam na spoločenskom a politickom živote. Rozhodovanie o ďalšej vláde pre mňa veľa znamená, pretože sa bude jednať aj o zákonoch, ktoré ovplyvnia spoločnosť, v ktorej žijem, “vysvetľoval Sýrčan.

Domnieva sa tiež, že “právo voliť” je ukazovateľom úspešnej integrácie. “Myslím si, že utečenci by mali rozumieť nemeckému politickému systému a dozvedieť sa viac o tom, čo sa deje. Len tak si budú môcť urobiť názor na to, ktorý politický tábor sa im najviac páči. Ale predovšetkým sa musia pýtať: ‘Sme súčasťou tejto spoločnosti?’ A ak je odpoveď ‘áno’, musia voliť. Politické rozhodnutia, ktoré sa uskutočnia, budú mať vplyv aj na ich život – na ich lepšiu alebo horšiu situáciu. Pre mňa ako utečenca je tento typ politickej účasti veľkým krokom v procese integrácie, “uviedol Abbasi.

Utečenci sú podľa neho súčasťou nemeckej spoločnosti. “Rozhodnem sa nielen na základe toho, čo utečenci chcú, pretože vláda má slúžiť všetkým v tejto krajine – či sú to občania, cudzinci alebo utečenci. Svoj hlas založím na tom, čo plánuje nová vláda pre všetkých v tejto krajine a nielen pre utečencov, “uisťuje.

Priznal však, že sa mu príliš nepáči, že by CSU mala ovládať ministerstvo vnútra. “Nie som šťastný, že sa Horst Seehofer stane ministrom vnútra. Na druhú stranu sa mi ani nepáči vyhliadka na menšinovú vládu alebo nové voľby. Napriek tomu v súčasnosti uvažujem, že budem hlasovať proti dohode, “uviedol utečenec.

Netají sa ani tým, že je sklamaný kompromisom ohľadom zjednotenia rodín utečencov. “Ak vláda obmedzuje počet príbuzných, ktorým povolí prísť do krajiny, na 1 000 za mesiac, niektorí jednotlivci, ktorím bola priznaná len podporná ochrana, môžu čakať aj päť rokov, než prídu ich príbuzní. Tento systém bráni integrácii, pretože je dobre známe, že jednotlivci potrebujú, aby tu ich rodiny viedli normálne životy. Integrácia je dôležitá. Ľudia musia cítiť, že sú súčasťou spoločnosti. A nie to, že by mohli byť za jeden alebo dva roky deportovaní, “dodal Abbasi.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies