Už to začína? Poľská organizácia podala prvú žalobu podľa zákona o vine za zločiny

Poľská konzervatívna organizácia Pevnosť dobrého mena (Reduta Dobrego imieniu – RDI) podala prvú žalobu na základe zákona, ktorý trestá väzením pripisovanie zodpovednosti za vojnové zločiny “poľskému národu alebo poľskému štátu”.

Žaloba sa týka článku na argentínskom spravodajskom portáli Página12. Píše sa v ňom o pogromu v mestečku Jedwabne z leta 1941, na ktorom sa podieľali aj Poliaci. Text bol však doplnený fotografiou, na ktorej sú mŕtvi bojovníci poľského povojnového protikomunistického odboja.

“Spojenie týchto dvoch tém: informácie o zločine proti Židom v Jedwabne počas nacistickej okupácie a vyobrazenie padlých vojakov (protikomunistického odboja) je činnosťou, ktorá škodí poľskému národu a narúša dobré meno poľských vojakov,” uviedla k žalobe na Páginu12 RDI, ktorá si dala za cieľ informovať o ohováraniach namierených proti Poľsku.

“Ide o cielené zneužitia (informácií), ktoré má čitateľa utvrdiť o poľskom antisemitizme,” napísali tiež aktivisti z RDI.

Izraelskí predstavitelia aj ľudia, ktorí holokaust prežili, majú podozrenie, že účelom zákona presadzovaného vládnou národno-konzervatívnej stranou Právo a spravodlivosť je znemožniť diskusiu o zločinoch, ktorých sa za druhej svetovej vojny na Židoch dopustili niektorí Poliaci. Poľská vláda popiera, že toto by bol jej zámer.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy