Už to začína? Poľská organizácia podala prvú žalobu podľa zákona o vine za zločiny

Poľská konzervatívna organizácia Pevnosť dobrého mena (Reduta Dobrego imieniu – RDI) podala prvú žalobu na základe zákona, ktorý trestá väzením pripisovanie zodpovednosti za vojnové zločiny „poľskému národu alebo poľskému štátu“.

Žaloba sa týka článku na argentínskom spravodajskom portáli Página12. Píše sa v ňom o pogromu v mestečku Jedwabne z leta 1941, na ktorom sa podieľali aj Poliaci. Text bol však doplnený fotografiou, na ktorej sú mŕtvi bojovníci poľského povojnového protikomunistického odboja.

„Spojenie týchto dvoch tém: informácie o zločine proti Židom v Jedwabne počas nacistickej okupácie a vyobrazenie padlých vojakov (protikomunistického odboja) je činnosťou, ktorá škodí poľskému národu a narúša dobré meno poľských vojakov,“ uviedla k žalobe na Páginu12 RDI, ktorá si dala za cieľ informovať o ohováraniach namierených proti Poľsku.

„Ide o cielené zneužitia (informácií), ktoré má čitateľa utvrdiť o poľskom antisemitizme,“ napísali tiež aktivisti z RDI.

Izraelskí predstavitelia aj ľudia, ktorí holokaust prežili, majú podozrenie, že účelom zákona presadzovaného vládnou národno-konzervatívnej stranou Právo a spravodlivosť je znemožniť diskusiu o zločinoch, ktorých sa za druhej svetovej vojny na Židoch dopustili niektorí Poliaci. Poľská vláda popiera, že toto by bol jej zámer.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies