V. BRITÁNIA: Londýn sa pripravuje na zlyhanie rokovaní s úniou

Britská vláda sa pripravuje na zlyhanie tohtotýždňových brexitových rozhovorov s Európskou úniou (EÚ). Nemenovaný predstaviteľ vlády pre britskú BBC povedal, že EÚ nechce “ustúpiť ani o centimeter”, odkedy britský premiér Boris Johnson predložil Bruselu svoje návrhy. Vláda údajne nevylučuje dohodu, podľa iného zdroja sú však Johnsonove plány jedinou možnosťou.

K takýmto úvahám dochádza po informáciách z prostredia Európskej komisie (EK), že únia je veľmi znepokojená britskými návrhmi brexitu. V pondelok v noci britský týždenník The Spectator uverejnil od zdroja z prostredia britskej vlády uniknutý text, ktorý hovorí, že ak dohoda v najbližších dňoch zlyhá, ďalší pokus nebude. Samotná vláda únik informácií nepoprela. Rovnako sa v nich hovorí, že Boris Johnson urobí všetko pre to, aby zmaril posunutie brexitu. Londýn sa môže pokúsiť narušiť fungovanie únie v niektorých oblastiach, ak ho budú nútiť zostať.

Spojené kráľovstvo poslalo minulý týždeň do Bruselu nový návrh dohody odchodu Londýna z EÚ. Johnson tiež vyzval Brusel na začatie intenzívnych rozhovorov na vyjasnenie si akýchkoľvek námietok.

Hlavným sporom je takzvaná írska poistka, ktorá vyvolávala ostrý nesúhlas v radoch stúpencov brexitu. Mala byť súborom opatrení, ktoré mali zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ. Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Johnson trvá na tom, že Veľkú Britániu vyvedie z EÚ do 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/uk-politics-49970267

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies