V českom pohraničí sa pohyboval terorista s väzbami na Islamský štát. Správa vyšla najavo po 2 rokoch
Pred dvoma rokmi sa českí spravodajcovia z Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) dostali k informáciám o Maročanovi, ktorý sa opakovane pohyboval v poľsko-českom pohraničí. Neskôr sa z neho vykľul terorista s väzbami na Islamský štát.


Poľská prokuratúra v stredu informovala o zadržaní Maročana Murada T. s väzbami na teroristické hnutie Islamský štát a tiež na páchateľa teroristického útoku v Paríži v novembri 2015. Muž, ktorý sa preukazoval v Rakúsku vydaným dokladom sýrskeho utečenca, do Poľska pricestoval cez Českú republiku . Poliaci ho zadržali v septembri 2016 a česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhaleniu terorista výrazne napomohli, píše aktuálne.cz

“Môžem potvrdiť, že na začiatku úspešnej medzinárodnej spolupráce niekoľkých spravodajských služieb stáli informácie z Bezpečnostnej informačnej služby,” potvrdil hovorca BIS Ladislav Šticha.

“Našim operatívcom sa v roku 2016 podarilo zachytiť závažné informácie o teroristovi marockého pôvodu, ktorý sa pohyboval medzi Českou republikou a Poľskom. Všetko sme okamžite poskytli poľským partnerom a na ich základe sa začala medzinárodná operácia, na ktorej konci bol tento nebezpečný terorista chytený,” pokračuje Šticha. Muž bol odhalený na základe spolupráce niekoľkých európskych, ale aj amerických tajných služieb.

Hovorca BIS nechcel redakcii povedať, ako dlho sa muž na území Česka zdržiaval. “Môžem ale povedať, že to boli veľmi krátke návštevy, kedy sa pohyboval v česko-poľskom pohraničí,” dodal Šticha.

Podľa informácií redakcie z bezpečnostného prostredia nevykonával na českom území žiadnu nebezpečnú činnosť. Maročan s teroristami podľa vyšetrovateľov spolupracoval v rokoch 2015 a 2016 a páchateľovi útoku v Paríži Abdelhamidovi Abaaoudovi pomáhal ako informátor.

Útok v Paríži si vyžiadal 130 mŕtvych a 350 zranených. Belgičana marockého pôvodu Abaaouda zabila polícia pri následnom záťahu na parížskom predmestí.

V jeho mobile našli poľskí vyšetrovatelia fotografie s návodom na výrobu bomby, ktorá mohla byť odpálená pomocou mobilu. “A tiež objekty, kde mohli byť výbušniny použité,” uviedla bez upresnenia poľská prokuratúra. Murad bol zadržaný 5. septembra 2016 v Rybniku na juhu Poľska neďaleko hraníc s Českom.

Podľa poľských úradov sa zadržaný dostal do Európy cez Grécko v roku 2014 a nepripravoval žiadny útok. V Poľsku je teraz vo väzbe a je obvinený zo spolupráce s teroristami, za čo mu hrozí až osem rokov väzenia.

Poľské úrady naviac informovali o tom, že obvinený Maročan sa v decembri 2014 zúčastnil v Turecku schôdzky, na ktorej bol prítomný aj terorista Abaaoud a ďalší radikáli, ktorých v januári 2015 zabila polícia v Belgicku, a to počas protiteroristickej razie v meste Verviers.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies