V Česku sa s Marakešskou deklaráciou vysporiadali ukážkovo. Na Slovensku nevieme dať za konšpiráciami bodku
S netrpezlivosťou som čakal ako sa vysporiada český výbor pre európske záležitosti s Marakešskou deklaráciou. Okolo nej sa totiž na oboch brehoch rieky Morava strhlo priehrštie konšpirácii. Tá najidiotskejšia bola tá, kde sa podarilo ľuďom okolo vznikajúcej strany nezaradeného poslanca Marčeka (video kolovalo na sociálnych sieťach) , premenovať Marakeš na Monako a dovymyslieť si k tomu 11 000 imigrantov.

Vďaka Marakešskej deklarácii sa začalo aj hovoriť o Agende 2030 a opäť iniciatívu mali v rukách konšpiračné weby. 

Zbabelosť akou sa s týmto vyrovnávala slovenská politická scéna je príznačná. To však neplatí pre Česko. Tam sa konal včera eurovýbor v Poslaneckej snemovni s hlavným bodom, kde mal čo vysvetľovať tamojší minister vnútra. 

Dnes česká Poslanecká snemovňa v súvislosti s diskusiou o spornej Marrakéšskej deklarácii pojednávajúcej o imigrácii z Afriky do Európy navrhla, aby Česko podmienilo rozvojovú pomoc zdrojovým štátom ich spoluprácou v politike návratu. Na návrh európskeho výboru sa na tom snemovňa uzniesla zhruba po 2,5 hodinovej debate.

Snemovňa na návrh európskeho výboru podporila nové záväzky afrických štátov v deklarácii, ktoré sa týkajú boja proti nelegálnej migrácii, organizovanému prevádzačstvu a pašovaniu ľudí aj posilňovanie spolupráce v politike návratu. Poslanci tiež trvajú na tom, že zásady legálnej ekonomickej migrácie musí zostať v právomoci Česka. Musí sa tiež dôsledne rozlišovať legálna ekonomická migrácia, nelegálna ekonomická migrácia a poskytovanie azylu ohrozeným ľuďom.

Nepamätám si za celý čas fungovania slovenského európskeho výboru v toto volebné obdobie, že by sa čokoľvek dostalo z neho na plénum. 

Témy Agendy 2030, imigrácie a iných, ktoré dnes živia apokalyptické konšpiračné weby, sa netreba báť.

Treba ísť aj do týchto zápasov a transparentným štandardným politickým procesom v Národnej rade na pôde či už eurovýboru alebo pléna jasným uznesením a záväzným mandátom pre vládu a jednoducho urobiť za konšpiráciami bodku.

Dôvod je jednoduchý: Je to slovenský zákonodarný zbor, ktorý ešte stále o budúcnosti Slovenska rozhoduje. Niekedy stačí len odvaha alebo len rozum.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies