V Európskom parlamente odhalili pamätník Kuciaka a Kušnírovej

sita

Jána Kuciaka, jeho snúbenicu a maltskú novinárku Daphne Caruana Galizia si na podujatí „Immortal Truth/Nesmrteľná pravda“ uctila skupina poslancov Európskeho parlamentu a predstaviteľov Európskej komisie za prítomnosti ich rodinných príslušníkov

Na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli dnes odhalili pamätník zavraždeného novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia. Ako ďalej agentúru SITA informovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, zavraždených si na podujatí „Immortal Truth/Nesmrteľná pravda“ uctila skupina poslancov EP a predstaviteľov Európskej komisie za prítomnosti ich rodinných príslušníkov. Organizátorkou spomienkového podujatia bola Ďuriš Nicholsonová (ECR/SaS) v spolupráci s maltským poslancom Davidom Casom (EPP).

Cieľom podujatia bolo podľa Nicholsonovej vyzdvihnúť boj zavraždených novinárov za spravodlivosť, odhodlanie a odvahu, ktorú zoči voči skorumpovanému systému preukázali. „Obe vraždy – na Malte aj u nás na Slovensku – mali spoločného menovateľa. Boli to tie špinavé peniaze,“ vyhlásil v príhovore otec zavraždeného Jána, Jozef Kuciak. Vyjadril aj želanie, že zistenia jeho syna sa budú naďalej vyšetrovať a že napredovaniu vyšetrovania pomôže hlavne vytvorenie európskej prokuratúry na čele s európskou prokurátorkou. Matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová vo svojom príhovore poukázala na to, že novinári často riskujú svoj život, ale ich nikto nechráni. „Jeden neobyčajný, mladý a šikovný novinár zrazu ohrozil celú mafiu. Ak nejaký členský štát Európskej únie nedokáže ochrániť svojich občanov, novinárov ani farmárov, niekde sa stala chyba. Vážení poslanci a poslankyne, prosím, nezatvárajte pred tým oči, srdce Európy krváca,“ zdôraznila.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Caruana Galizia zahynula pri výbuchu auta v októbri 2017.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies