V indexe demokracie sa Slovensko prepadlo na historické minimum

Kvôli Matovičovej vláde sa Slovensko prepadlo o päť priečok vo svetovom indexe demokracie! Predbehli nás také úchvatné demokracie ako Kolumbia, Malajzia či Trinidad a Tobago. Ja len podotýkam, že v Kolumbii politiku ovládajú narkokartely, v horách bojujú revolucionári a v uličkách Bogoty vás kedykoľvek prepadnú a dopichajú mladé gangy.

Ale aj Kolumbia je na tom z hľadiska demokracie lepšie než Slovensko na čele s Matovičom. A to netvrdím ja, ale celosvetovo uznávaný index demokracie, ktorý každoročne vydáva britský neoliberálny časopis The Economist.

Toto je pre Matovičovu vládu neuveriteľná hanba. Tvárili sa, ako Smer ničí demokraciu a pritom za našej vlády boli umiestnenia Slovenska v tomto rebríčku vždy lepšie. Keď v roku 2016 končila štvorročná vláda Smeru, Slovensko bolo na 42. mieste, v roku 2019 to bolo takisto 42. miesto a teraz po takmer roku vlády Igora Matoviča je to – podržte sa – 47. miesto. Tlieskame! Ale hlavne, že „zlý“ Fico tu vraj ničil demokraciu a tuná veľkí „demokrati“ na čele s Matovičom tu urobili úplnú demokratickú revolúciu. Dovoľte mi sa zasmiať.

Štyridsiate siedme miesto. Prepad o 5 priečok. A nie, nie je to kvôli pandémii. Bratia Česi majú takú istú pandémiu a sú na 31. mieste. Poliaci a Maďari, ktorí čelia neustálym útokom z Bruselu, za posledný rok postúpili o niekoľko priečok vyššie a dýchajú nám na chrbát.

Slovensko kvôli vláde Igora Matoviča nielenže prepadlo o 5 priečok, ale dokonca padlo do nižšej ligy. The Economist rozlišuje štyri kategórie – plnohodnotné demokracie (lepšie a horšie), demokracie s chybami (lepšie a horšie), hybridné režimy (lepšie a horšie) a autoritárske režimy (lepšie a horšie).

Slovensko v roku 2019 patrilo v druhej kategórii (demokracie s chybami) do lepšej kategórie spolu s Českou republikou, v roku 2020 sme na rozdiel od Čechov padli do horšej kategórie. Toto je naozaj medzinárodná hanba.

V indexe demokracie sa meria 5 kritérií. „Volebný proces“, „politická participácia“ či „politická kultúra“ sa v prípade Slovenska nezmenili.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies