V Moldavsku dnes demonštrovalo 100 000 ľudí za pripojenie k Rumunsku. Krajina tak zostáva politicky rozdelená
Desiatky tisíc ľudí sa v nedeľu zorganizovali v moldavskom hlavnom meste Kišinev na podporu úsilia niektorých politických strán drobnej bývalej sovietskej republiky, aby sa stala súčasťou Rumunska.

Demonštranti, ktorých počet dosiahol podľa organizátorov 100 000, prijali vyhlásenie vyzývajúce moldavské a rumunské parlamenty, aby prijali svojich zástupcov a požiadali rumunských zákonodarcov, aby sa zapojili do zjednotenia týchto dvoch krajín, informuje moldavská  Unimedia .

Demonštrácia odzrkadľuje politické rozdelenie v krajine, kde žije 3,5 milióna ľudí medzi prozápadnými a proruskými sily pred parlamentnými voľbami, ktoré sa očakávajú v novembri.

Medzi Moldavskom a Rumunskom, ide o citlivú geopolitickú otázku, kde sa civilizačne Moldavsko nachádza. Po prvej svetovej vojne sa stalo súčasťou Rumunska, ale v roku 1940 ho pripojili do Sovietskeho zväzu a zostala súčasťou ZSSR až do jeho kolapsu v roku 1991. Väčšina obyvateľov Moldavska hovorí moldavčinou, jazykom takmer rovnakým ako rumunčina.

Nedeľná demonštrácia tak bola oslavou 100 rokov, kedy sa Moldavsko stalo súčasťou Rumunska.

Zatiaľ čo hnutie za jednotu podporujú rumunskí politici, ako bývalý prezident Traian Băsescu, Rusko a moldavský prezident Igor Dodon to považujú za expanzívny tlak zo strany EÚ.

“Musíme odsúdiť šírenie tejto politickej epidémie v Moldavskej republike,” povedal Dodon , proruský bývalý vodca Strany socialistov na Facebooku v nedeľu . Obvinil moldavskú vládu pod vedením Demokratickej strany – ktorá je pro-EÚ – za to, že je zodpovedná za “rozdelenie, ktoré tvoria demokrati v moldavskej spoločnosti”.

Povedal, že parlamentné voľby povedú k vláde, ktorá je “pro-moldavská, vlastenecká a sociálne orientovaná” a prisľúbil, že prorumunský unionizmus by bol po voľbách zakázaný, Dodon tvrdí, že ​​”zahraničné tajné služby už nebudú organizovať odklonenie Moldavska k Rumunsku”.

Čítajte tiež:

Katalánsky expremiér Puigdemont bol zadržaný v Nemecku

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies