V Nemecku sa diskutuje o európskom sociálnom poistení, dokladá to konflikt Webera so Scholzom
Vedúci skupiny európskych ľudovcov v Európskom parlamente Manfred Weber odmieta návrh nemeckého ministra financií Olafa Scholza (SPD) na európske postenie v boji proti nezamestnanosti. Informuje Tagesspiegel.

Predseda skupiny EPP v Európskom parlamente Manfred Weber odmieta návrh ministra financií Olafa Scholza ( SPD ) na zavedenie spoločného postenia na boj proti nezamestnanosti v eurozóne.

“Zákony trhu práce, sociálne zabezpečenie a hospodárske politiky sú v národných rukách. To by malo zostať v podstate tak, “povedal politik CSU pre Tagesspiegel.

Scholzov návrh je “klasickým sociniálnodemokratickým redistribučným prístupom”, kritizoval Weber. “My ako EPP nechceme financovať nezamestnanosť, ale chceme vytvoriť pracovné miesta,” pokračoval európsky politik.

Scholz navrhol vytvorenie spoločného fondu peňazí na úrovni EÚ na boj proti nezamestnanosti. Tvrdil, že vnútroštátne systémy poistenia v nezamestnanosti by mali byť doplnené o poistenie v celej eurozóne.
Podľa návrhu krajina, v ktorej sa v čase krízy zvyšuje zaťaženie systémov sociálneho zabezpečenia v dôsledku vysokej nezamestnanosti, by v tomto spoločnom poistení mohla čerpať pôžičku. Následne musí byť úver splatený po ukončení recesie v krízovej krajine.
Weber pokračoval v rozhovore pre Tagesspiegel, že EÚ by sa mala zamyslieť nad novými ekonomickými príležitosťami, najmä na Ďalekom východe vzhľadom na obchodný spor s USA.
Stretnutie G-7 v Kanade ilustruje, ako je izolovaný americký prezident Donald Trump. Naopak, EÚ je na strane tých, “ktorí sa chcú držať systému Svetovej obchodnej organizácie WTO pre spravodlivý obchod,” povedal zástupca šéfa CSU.
Podľa neho v 21. storočí najväčšia hospodárska hybnosť už nie je v USA, ale v Ázii. “Mali by sme využiť príležitosť využívať nový obchodný potenciál na rovnakej úrovni ako Čína,” doplnil Weber.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies