V Nemecku sa začali práce na výstavbe plynovodu Nord Stream-2
V Lubmine v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko začali práce na výstavbe nemeckého úseku plynovodu Nord Stream-2.

 

Na ploche šiestich hektárov sa začala hĺbiť jama pre základy prijímacej stanice plynu a pre servisnú budovu. Podľa zástupcu spoločnosti Nord Stream pokračujú práce v súlade s harmonogramom.

Doteraz nebolo vydané povolenie pre výstavbu u všetkých príslušných krajín. Okrem Nemecka bola výstavba plynovodu schválená iba Fínskom. Očakáva sa, že Švédsko, Rusko a Dánsko poskytnú tiež potrebné povolenia, informuje wyborcza.pl

“Sme presvedčení, že dostaneme všetky príslušné povolenia,” uviedol zástupca dcérskej spoločnosti Gazpromu. V Dánsku časť “Nord Stream-2” bude vedená paralelne s už existujúcou prvou vetvou “Nord Stream” v 12 míľovej námornej zóne. Dánsko na takej trase trvalo, zástupca spoločnosti Nord Stream verí, že proti Nord Stream-2 nebudú mať v Dánsku žiadne námietky. Spoločnosť však stále pripravuje alternatívne cesty mimo 12 mílovú zónu teritoriálnej príslušnosti k priľahlej súši.

Projekt “Nord Stream – 2” zahŕňa výstavbu dvoch plynovodov o celkovej kapacite 55 miliárd metrov kubických plynu ročne. Podľa plánu by Nord Stream-2 mal kopírovať trasu už existujúceho vedenia Nord Stream z Ruska do Nemecka.

Proti výstavbe “Nord Stream – 2” aktívne vystupuje Ukrajina a Spojené štáty. Kyjev sa bojí straty príjmov z tranzitu ruského plynu a USA počítajú s dodávkami LNG do Európy. Medzi oponentov projektu patrí tiež Litva, ktorá sa domnieva, že nový plynovod je zameraný na to, aby Európa bola závislá na ruskom plyne.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies