V Poľsku nebudú žiadne trvalé základne amerických vojakov, tvrdia USA
Zástupkyňa Spojených štátov u NATO ukončila otázku umiestnenie stálej americkej základne v Poľsku. Povedala, že Washington túto záležitosť nebude zvažovať, napísala Gazeta.pl. 

Varšava bola pripravená zaplatiť dve miliardy dolárov za stálu prítomnosť Američanov na svojom území, pretože rovnako ako pobaltské krajiny cíti nebezpečenstvo zo susedného Ruska.

V Poľsku neexistujú žiadne stále základne amerických vojsk. Zástupkyňa Spojených štátov v NATO oznámila Poľskému rozhlasu, že Washington túto možnosť v žiadnom prípade nebude zvažovať, uviedla Gazeta Poľska. Téma stálej prítomnosti amerických vojakov v Poľsku sa objavilo nedávno v médiách, v súvislosti s prácou na rozpočte Pentagonu.

Ako napísal Onet, v čase, keď bol Antony Macierewicz v čele ministerstva národnej obrany, bolo Poľsko dokonca pripravené zaplatiť až 2 miliardy dolárov, aby Spojené štáty umiestnili tankovú divíziu na Visle. Vytvorenie trvalých základní na území Poľska bolo podporované súčasným prezidentom Andrzejom Dudom a jeho predchodcom Bronislaw Komorowskim, pripomenul portál.

Teraz, na základe rozhodnutia summitov NATO a bilaterálnych dohôd sú vojaci USA v Poľsku len na rotačnom základe. Ich počet dosahuje 5 tisíc ľudí. Veľvyslankyňa USA v NATO Kay Bailey Hutchisonová uviedla, že Washington nebude zvažovať stálu prítomnosť amerických vojsk v Poľsku. “Spojené štáty nevyvinuli v tejto záležitosti žiadnu činnosť. Poľsko je vynikajúci spojenec, určite je to silná súčasť NATO, ale v súčasnej dobe nemáme v Poľsku žiadne nové plány na trvalé základne. Ak by sa o tomto probléme vôbec uvažovalo, museli by sme vziať do úvahy veľa rôznych faktorov. Ale teraz ešte nie, “dodala v odpovedi na otázku Poľského rozhlasu.

Myšlienka trvalých základní bola nedávno kritizovaná bývalým veliteľom amerických síl v Európe, generálom Ben Hodgesom, ktorý sa domnieva, že to môže zbytočne zhoršiť situáciu na kontinente. Podobný názor nedávno vyjadril ruský veľvyslanec v EÚ. Návrh naopak podporujú pobaltské krajiny, ktoré sa podobne ako Poľsko nachádzajú v tesnej blízkosti Ruska, podčiarkol portál.

Ako uviedol bruselský korešpondent Polskie Radio Wojciech Ciegilski, myšlienka skôr stálej než rotačná prítomnosti sa objavuje v diskusiách NATO od “zaberania Krymu” Ruskom, rovnako ako od začiatku vojny na východe Ukrajiny. Podporuje ju Poľsko a pobaltské krajiny. Proti nej sa stavajú predovšetkým Nemecko, rovnako ako ďalšie krajiny západnej Európy. Domnievajú sa, že to môže viesť k zhoršeniu konfliktu s Ruskom.

Tieto krajiny sa tiež odvolávajú na odseky zakladajúceho aktu Ruska a NATO z roku 1997. Dokument predpokladá, že Aliancia nebude trvale umiestňovať žiadne významné sily blízko hraníc s Ruskom. Spojené štáty a NATO opakovane zdôrazňovali, že hoci dokument nie je právne záväzný, nemajú v úmysle porušovať sľuby, dodala Gazeta Poľska.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies