V priestoroch NR SR dnes otvorili výstavu pri príležitosti 80. výročia prijatia Židovského kódexu
Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Gábor Grendel (OĽaNO) dnes spolu s predsedom správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jánom Pálffym otvorili v priestoroch NR SR výstavu pri príležitosti 80. výročia prijatia takzvaného Židovského kódexu. V tlačovej správe o tom informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

„Národná rada nezabúda, Národná rada pamätá – aj na obete, aj na vinníkov. Dnes je to 80 rokov, čo slovenská vláda prijala takzvaný Židovský kódex, teda súbor opatrení, ktoré pozbavili práv a majetku našich vlastných spoluobčanov. Pri tejto príležitosti sme preto v spolupráci s Ústavom pamäti národa zorganizovali túto výstavu v priestoroch Národnej rady, a takisto aj odborný seminár, ktorý bude taktiež na pôde Národnej rady 21. septembra,“ povedal Grendel.

Dôvodom, prečo bola výstava otvorená práve v priestoroch parlamentu je fakt, že ešte pred schválením samotného Nariadenia o právnom postavení Židov v roku 1941 vládu splnomocnil na vydanie takéhoto nariadenia práve parlament. NR SR preto požiadala ÚPN o spoluprácu pri zriaďovaní výstavy.

„Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si obete jedného z najhorších zločinov. Je však nutné zdôrazniť, že teror nebol voči jednej skupine ľudí vyvolaný zo dňa na deň, predchádzala tomu nenávistná atmosféra, dlhodobo živená propagandou extrémistických politikov,“ uviedol predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Zdôraznil, že išlo o systematické šírenie bludných konšpiračných teórií, vyvolávanie závisti a pocitu, že nejaká skupina obyvateľstva nemá nárok zdieľať jeden štátny priestor. Za mimoriadne odporné pritom považuje, že tak konali nielen z prízemnej ľudskej nenávisti, ale často s prvoplánovým cieľom okradnúť vlastných spoluobčanov o majetok.

Takzvaný Židovský kódex bol vydaný 9. septembra 1941 ako nariadenie vlády „o právnom postavení Židov“. Obsahoval 270 paragrafov a patril medzi najkrutejšie protižidovské nariadenia v Európe. Kódex napríklad prikazoval, že všetci Židia museli chodiť označení žltou hviezdou. Židovské obyvateľstvo bolo vylúčené zo škôl, zamestnania či pôsobenia v štátnej službe, malo nariadené nútené práce, synagógy boli vyvlastňované štátom a židovskému obyvateľstvu bol odoberaný majetok. Vydanie kódexu nasledovalo po tom, ako v apríli 1939 vtedajšie Ministerstvo hospodárstva SR konštatovalo, že židovské obyvateľstvo musí opustiť Slovenský štát a jeho majetok musí patriť nežidom.

Veronika tropí hlúposti
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies