V Rusku zadržali členov spiacej bunky Islamského štátu, chystali útoky v Moskve
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala štyroch členov “spiacej bunky” teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí plánovali sériu útokov v Moskve a jej okolí. Informovala o tom dnes agentúra TASS s odvolaním na oznámenie FSB, podľa ktorého bolo pri súvisiacej bezpečnostnej operácii zatknutých 20 ďalších osôb.

Vyšetrovatelia podľa FSB zistili, že uvedená skupina prišla z mesta Novyj Urengoj v Jamaloneneckom autonómnom okruhu a chystali sériu teroristických akcií v ruskej metropole a jej okolí. Koordinácia činnosti jej členov sa pritom vykonávala zo sýrskeho územia cez sociálnu sieť Telegram.

Ruské úrady sa druhý týždeň snažia Telegram zablokovať kvôli obvineniu, že porušuje zákon. Príčinou konfliktu sa podľa médií stalo rozhodnutia zakladateľa a šéfa spoločnosti Telegram Pavla Durova neodovzdať štátu napriek súdnemu príkazu šifrovací kľúč umožňujúci preniknúť do zakódovanej komunikácie užívateľov.

FSB v súvislosti so zadržaním štvorčlennej skupiny teroristov uskutočnila v súčinnosti s políciou špeciálne operácie v Novom Urengoji s raziami v 17 objektoch. Zadržala pri nej dve desiatky podozrivých ľudí a množstvo propagandistických materiálov Islamského štátu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies