V Španielsku vypukol škandál okolo falošných vysokoškolských titulov medzi politikmi

V Španielsku sa rozhorel škandál okolo falošných vysokoškolských titulov medzi politikmi, týka sa to aj zástupcu vládnucej Ľudovej strany (PP) premiéra Mariana Rajoya. Podľa agentúry AFP bola dnes donútená upustiť od svojho magisterského titulu premiérka autonómneho regiónu Madridu Cristina Cifuentesová a jeho neoprávnené užívanie vzápätí priznal aj hovorca PP Pablo Casado, informuje POLITICO

Cifuentesová podľa všetkého nenapísala povinnú záverečnú diplomovú prácu. Nikde ju totiž v archíve madridskej Univerzity kráľa Juana Carlosa nemožno dohľadať.  Podľa denníku El Diaro politička údajne ani nechodila na hodiny výučby, nieto na skúšky, z ktorých ale záhadne dostávala vo výkaze o štúdiu samé dobré známky. Cifuentesová z toho ale nevyvodzuje ďalšie kroky, ako napríklad demisiu, ku ktorej ju vyzýva opozícia. Politička sa zastrešuje Rajoyovou neutíchajúcou podporou.

 

Na rovnakej univerzite si viedol „na výbornú“ i hovorca Pablo Casado, ktorému ako absolventovi štúdií práva a hlavne činnému regionálnemu poslancovi sa odpustila dochádzka na prednášky a automaticky započítané 18 z 22 predmetov. Casado sa chválil tiež diplomom z amerického Harvardu, než médiá zistili, že absolvoval len štyri dni prednášok od jedného profesora tejto školy, ktorý práve hostoval v Madride.

Fiktívnym vzdelaním sa chvália aj politici z iných strán. Napríklad poslanec Toni Canto zo strany Ciudadanos, ktorá podporuje menšinovú vládu PP, priznal, že vo svojom životopise síce uvádza, že je pedagóg, ale že sa to vzťahuje len na to, že kedysi dával kurzy herectva. U poslanca opozičnej strany Podemos Juana Josého Merloa sa zase ukázalo, že si neoprávnene vylepšil životopis titulom inžinier.

Politológ Pablo Simón v rozhovore s novinami El País označil honbu za falošnými tituly za veľmi problematickú. Povedal, že v Španielsku vždy existovali ministri a vedúci predstavitelia strán, „ktorých diplomové práce nikdy neboli zverejnené“. Konštatoval pritom posun v hodnotách spoločnosti – v minulosti sa kupovali tituly šľachtické.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies