V4: Prezidenti na samite v Lánoch podporili vstup Srbska do EÚ

Prezidenti krajín Visegrádskej štvorky a Slovinska sa dnes na samite zhodli na podpore vstupu Srbska do Európskej únie. Vyhlásili to na spoločnej tlačovej konferencii. Český prezident Miloš Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, maďarský prezident János Áder a poľský prezident Andrzej Duda dnes spolu s kolegami zo Slovinska a Srbska rokovali v zámku Lány neďaleko Prahy.

„Dnes sa na vás my pozeráme tak, ako ste sa kedysi pozerali vy na západné krajiny,“ vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučić, ktorý hlavy štátov V4 žiadal o podporu srbskej integrácie. Srbsko dostalo od EÚ štatút kandidátskej krajiny v roku 2012 a prístupové rokovania sa začali o dva roky neskôr. Lídri krajín V4 sa nebránili sa ani ďalšiemu rozširovaniu EÚ smerom na západný Balkán.

Prezidenti taktiež preberali očakávaný odchod Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorý môže finančne poškodiť ich krajiny. Brexit podľa nich nesmie ohroziť rozpočet EÚ, z ktorého čerpajú štáty V4 financie. „Sú nevyhnutné, aby sme boli schopní dobiehať Západ,“ vyjadril sa maďarský prezident Áder. Slovenská prezidentka vyzdvihla prínos EÚ pre Slovensko a vyjadrila podporu ďalšej integrácii vo vnútri únie. „Dnes sme krajina, ktorá je integrovaná, a voláme v podstate po ďalšej integrácii, nie po návrate kompetencií k národným štátom,“ povedala.

Samity prezidentov V4 sa konajú tradične každý rok, pre Čaputovú boli Lány prvým visegrádskym samitom vo funkcii.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies