Väčšina arabskej mládeže na Strednom východe a v severnej Afrike vidí v Rusku bližšieho partnera, ako v Spojených štátoch, píše CNBC
Väčšina arabskej mládeže na Strednom východe a v severnej Afrike vidí v Rusku bližšieho partnera, ako v Spojených štátoch, píše CNBC s odvolaním sa na nový prieskum organizácie ASDA’A BursonMarsteller

Ako televízia uviedla, takéto “kardinálne zmeny” sú vysvetlené ako negatívnym vnímaním politiky Washingtonu, tak snahou Moskvy nadviazať vzťahy s regionálnymi mocnosťami.

Podľa údajov za rok 2018 mladí Arabi stále považujú za najspoľahlivejšie spojenca krajiny, ako sú Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. Avšak USA v tomto hodnotení klesli na 11. miesto, a tak prvýkrát v histórii opustili prvú päticu.

A práve Rusko, ktoré v posledných rokoch vynaložilo vážne úsilie na vybudovanie dobrých vzťahov s niektorými krajinami z Blízkeho východu, sa ocitlo na štvrtom mieste na zozname štátov, ktorým dôverujú mladí Arabi.

V priebehu štúdie organizácia hovorila s 3,5 tisíckami ľuďmi vo veku od 18 do 24 rokov, medzi ktorými boli muži a ženy v rovnakom pomere. Všetci respondenti žili v krajinách Perzského zálivu, v severoafrických štátoch, na Levante a na palestínskych územiach.

S veľkým rozdielom dávajú pred USA prednosť Rusku mladí Arabi zo skupiny “+ zvyšok Levanty”, čo zahŕňa respondentov z krajín, ako je Jordánsko, Irak, Libanon, Jemen, a tiež tak žijúci na palestínskych územiach. V tomto regióne 31% respondentov považuje Rusko za svojho hlavného spojenca, zatiaľ čo USA – len 15%.

Predkladatelia prieskumu dospeli k záveru, že v posledných dvoch rokoch došlo ku “kardinálnym zmenám” vo vnímaní Spojených štátov u arabskej mládeže. Navyše výskumníci veria, že ustálená väčšina mladých Arabov považuje Washington skôr za protivníka, než za spojenca.

Je to preto, že takmer tri štvrtiny respondentov sa domnievajú, že voľba Donalda Trumpa a jeho činy majú negatívne dôsledky ako pre Blízky východ, tak pre severnú Afriku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies