Vďaka americkým sankciám voči Rusku nemecký priemysel čelí nebezpečnému nedostatku hliníka

Nové americké sankcie sa okrem iného týkajú ruského podniku „Rusal“, ktorý je jedným z najväčších výrobcov hliníka na svete. A obavy nemeckého priemyslu sa začínajú meniť na paniku, píše Spiegel.de.

V dôsledku toho sa ceny príslušných surovín prudko zvýšili a nemecké priemyselné spoločnosti vypočítali, že ich výrobu ohrozuje nebezpečný nedostatok hliníka. Deficit sa prejaví aj v tak veľkých priemyselných odvetviach, ako je výroba automobilov, varoval nemecký časopis Der Spiegel.

Nemecký priemysel čelí nebezpečnému nedostatku hliníka, upozornil nemecký časopis Der Spiegel. Dôvodom sú americké sankcie zo 6. apríla, ktoré sa dotkli najmä činnosti ruského podniku „Rusal“, najväčšieho výrobcu hliníka mimo Čínu.

Ako bolo v článku uvedené, embargo zvýšilo ceny medziproduktu výroby – oxidu hliníka – sa zvýšila o 26% počas týždňa, blížiace sa 12ročnému maximu.

Takmer tretina surového hliníka, ktorý dováža nemecký priemysel, nakupuje Nemecko z Ruska a do značnej miery z ruského podniku „Rusal“. Okrem toho má dcérska spoločnosť v Írsku rozhodujúci podiel na trhu.

Podľa správy vypracovanej nemeckým priemyselným združením výrobcov kovov Wirtschaftsvereinigung Metalle je nenahraditeľná pre zásobovanie Európy oxidom hliníka. Nemecká federácia varuje, že sankcie majú významný vplyv na obchodné toky, čo sa prejaví vo všetkých fázach dodávateľského reťazca.

Spoľahlivosť dodávok a predvídateľnosť cenovej dynamiky sa teraz nedá zaručiť a bude to okrem iného zahŕňať veľké odvetvia nákupu zdrojov, ako je výroba automobilov. Asociácia, ktorá zastupuje záujmy nemeckých metalurgických firiem, vyzýva politikov, aby čo najskôr našli riešenie, ktoré zabezpečí spoľahlivosť dodávok surovín potrebných pre priemysel. Inak bude trpieť celá priemyselná výroba v Nemecku, zdôraznil Der Spiegel.

Čítajte tiež:

Európski politici sa snažia presvedčiť Donalda Trumpa, že je potrebné oslabiť sankcie voči Rusku

http://www.eurorespekt.sk/aktualne-kiska-v-slovinsku-varoval-pred-ruskou-propagandou-podla-kisku-musime-eu-udrzat-taku-aka-je/

http://www.eurorespekt.sk/mimoriadna-sprava-nove-boje-u-izraelskych-hranic-izrael-znicil-syrske-delo-ako-varovanie-asadovi/
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies