Vedci vyvinuli prístroj na rýchlu detekciu rakoviny kože
Novo vyvinuté programy dokážu rozoznať prípady rakoviny kože rýchlejšie a  presnejšie než ľudskí dermatológovia. Stroj s umelou inteligenciou zistil v štúdii 95% melanómov v porovnaní s 86,6% u dermatológov.

 

S touto novinkou prišiel tím vedcov z Nemecka, Spojených štátov a Francúzska. Ten vyvinul a vyučoval systém umelej inteligencie na odlíšenie neškodných kožných výrastkov od rakoviny. K tomu použil viac ako 100 000 obrázkov rôznych typov kožných anomálií, píše The Guardian.

Počítač, na princípe konvolučnej neurónové siete alebo CNN, bol potom testovaný proti 58  dermatológom zo 17 krajín, kedy im boli ukazované fotky malígnych melanómov a benígnych výrastkov a pigmentových škvŕn. Takmer polovica dermatológov mala viac ako päťročnú prax, 19% malo skúsenosti medzi dvoma a piatimi rokmi a 29% z testovaných lekárov boli začiatočníci, ktorí mali menej ako dvojročnú skúsenosť v odbore.

“CNN prekonala väčšinu dermatológov,” opísal svoje závery výskumný tím v článku publikovanom v časopise Annals of Oncology. Ľudskí dermatológovia v priemere presne rozpoznali z fotografií 86,6% rakovín kože. CNN však 95%. “CNN zaznamenala viac melanómov, čo znamená, že má vyššiu citlivosť a vnímavosť než dermatológovia, “uvádza vo svojom vyhlásení vedúci celej štúdie Holger Haenssle z univerzity v Heidelbergu.

Tiež správne diagnostikoval menej benígnych pigmentových škvŕn ako malígny melanóm, čo by viedlo k menej chirurgickým zákrokom. Výkon dermatológov sa zlepšil, keď im bolo poskytnutých viac informácií o pacientoch a ich kožných nálezoch.

Podľa tvorcov nového systému, môže byť CNN užitočným nástrojom pre rýchlejšiu a jednoduchšiu diagnostiku rakoviny kože, čo umožní chirurgické odstránenie pred tým, než sa rozšíri. Odborníci však vo svojej štúdii upozorňujú, že v súčasnej dobe neexistuje žiadna náhrada dôkladného klinického vyšetrenia, a systém sa bude musieť ešte niekoľko rokov testovať.

Každý rok je na svete odhalených 232 000 nových prípadov melanómu. Ten je ročne príčinou 55 500 úmrtí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies