Veľká Británia a EÚ: Rozhodný krok smerom k prechodnému obdobiu v dĺžke 21 mesiacov
Británia si zabezpečila víťazstvo – 21 mesačné prechodné obdobie – pretože ponúkla ústupky ohľadom suverenity výmenou za uistenie, že rýchly odchod budúci rok nenastane. Informuje Financial Times.

Dohoda dosiahnutá vyjednávačom za EÚ Barnierom a britským zástupcom Davisom je prielomom od začatia rokovaní o Brexite. Privítali ju tiež investori, podľa nich nebudú musieť podnikatelia “hádať”, čo sa bude diať hneď po Brexite.

Tento pokrok uvítajú aj zástupcovia ďalších 27 členských krajín na summite v piatok, kedy majú byť prijaté nové smernice pre vyjednávanie o budúcich vzťahoch. Lenže britskí vyjednávači čelia doma problémom kvôli cene, ktorú zaplatili za časovo obmedzené prechodné obdobie, počas ktorého musí Spojené kráľovstvo dodržiavať pravidlá EÚ, ale už nebude mať slovo v rozhodovacom procese.

Napríklad škótska premiéra Sturgeonová uviedla, že sa jedná o výpredaj škótskeho rybieho priemyslu, pretože nebol naplnený sľub, že Británia bude smieť kontrolovať svoje pobrežné vody, až v marci 2019 keď opustí EÚ.

Aj keď je dohoda oslavovaná ako prielom, zostávajú dve nedoriešená témy, ktoré sú politicky najťažšie, jedným z nich je budúcnosť hranice Severného Írska.

To, že Británia sa bude zúčastňovať jednotného trhu a colnej únie až do konca roka 2020, znamená, že firmy majú ďalších 21 mesiacov čas, aby sa pripravili. A vláda má viac času plánovať zmeny britského systému ciel, regulácia imigrácie a reguláciou celkovo.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies