Veľká geopolitická hra Sebastiana Kurza: Putin ho požiadal, aby zariadil vo Viedni summit s Trumpom
Ruský prezident Vladimir Putin požiadal rakúskeho kancléra Sebastiana Kurza, aby pomohol zorganizovať bilaterálny summit s prezidentom USA Donaldom Trumpom vo Viedni v lete v tomto roku, informoval Wall Street Journal s odkazom na vysokopostaveného európskeho úradníka. Podľa neho Putin vyjadril svoju žiadosť počas oficiálnej návštevy rakúskeho hlavného mesta 5. júna. Sebastian Kurtz sľúbil obrátiť sa na prezidenta USA s iniciatívou usporiadať stretnutie, uviedol zdroj. Dodal, že USA v Bielom dome už “zvažujú tento návrh.”

Ako uviedol zdroj WSJ, Vladimir Putin nechce, aby sa stretnutie uskutočnilo vo Washingtone, a uprednostnil by neutrálne miesto pre summit. Ruský prezident je pripravený stretnúť sa s americkým kolegom počas cesty Donalda Trumpa naplánovaného na júl v Európe, v rámci ktorého navštívi Brusel a Veľkú Britániu. Cieľom stretnutia vedúcich predstaviteľov týchto dvoch krajín by mohlo byť “urovnanie napätia medzi Spojenými štátmi a Ruskom o situáciu v Sýrii, na Ukrajine a ďalších otázkach,” uviedli zdroje.

Očakáva sa, že rakúsky kanclér prediskutuje možnosť usporiadať summit prezidentov Ruska a Spojených štátov amerických s americkým veľvyslancom v Nemecku Richardom Grenelleom počas návštevy Berlína 13. júna. Kremeľ zatiaľ nekomentoval informácie o údajnej žiadosti Vladimíra Putina o stretnutie s americkým prezidentom.

Podľa tlačového tajomníka prezidenta Dmitrija Peskova Kremeľ cíti “nedostatočnú iniciatívu” zo strany amerických partnerov pri príprave stretnutia vodcov týchto dvoch krajín.

Minulý týždeň WSJ uviedli , že americký Biely dom diskutuje o možnosti usporiadať stretnutie medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom. Ako však komentár objasnil,  diskusia je v počiatočnej fáze a strany sa ešte musia dohodnúť na dátume a mieste. Zdroj z Kremľa nevylúčil , že obaja predstavitelia sa opäť zídu na okraji summitu skupiny G20, ktorý sa koná od 30. novembra do 1. decembra v hlavnom meste Argentíny.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies