Veľvyslanci Európskej únie varujú pred projektom novej čínskej Hodvábnej cesty. Vyhlásenie nepodpísal len maďarský veľvyslanec
Veľvyslanci vo svojej správe píšu, že plán ide proti agende EÚ pre liberalizáciu obchodu a posúva nerovnováhy v prospech čínskych štátom dotovaných spoločností. Nepodpísal iba maďarský veľvyslanec. Neobvykle ostrá správa veľvyslancov je súčasťou príprav EÚ na samit EÚ-Čína v júli. Informuje denník  Handelsblatt.

“Nemali by sme odmietať, ale musíme slušne a jasne formulovať svoje podmienky,” povedal nemeckému denníku vysoko postavený diplomat EÚ. Ďalší zdroj z nemeckej vlády hovorí, že “čínske firmy nesmú byť preferované” a “musia byť zohľadnené záujmy všetkých účastníkov”.

V rámci “One Belt, One Road” chce Čína budovať cesty, prístavy a plynovody, ktoré spoja Čínu, juhovýchodnej Ázii, Pakistan, strednej Ázii, Stredný východ, Európu a Afriku. Projekt pretne 65 krajín v šiestich ekonomických koridoroch.

Čínski politici chcú mobilizovať jeden bilión dolárov a pôjde o vôbec najväčší rozvojový program od dôb Marshallovho plánu. Veľvyslanci píšu, že Čína chce “tvarovať globalizáciu tak, aby vyhovela jej záujmom”.

Kedykoľvek idú európski politici do Číny na bilaterálnej návštevu, ocitajú sa pod tlakom, aby podpisovali dohody o spoločnej expanzii hodvábnej chodníky.

Čína musí poskytnúť presné informácie o tom, ktoré zahraničné firmy už mali prospech z čínskeho rozvojového programu. Silk Road Fund so zdrojmi vo výške 40 miliárd dolárov bol založený už v roku 2014.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies