Veľvyslanec USA vo Viedni: Nemôžeme pokračovať bez dialógu s Ruskom
Keď jeho starý otec bol americkým veľvyslancom v Rakúsku v polovici sedemdesiatych rokov, tak vládla studená vojna. Teraz Trevor Traina robí rovnakú prácu a opäť sa svetová politická situácia blíži k studenej vojne. Informuje rakúsky Kurier.

V rozhovore pre rakúsky Kurier vysvetľuje 50-ročný internetový podnikateľ z Kalifornie, prečo verí, že prezident Donald Trump posilní európsko-americkú spoluprácu a zlepší vzťahy s Ruskom.

“NATO je silnejšie, než bolo, aj preto, že prezident Trump bojoval za viac peňazí a za ďalších vojakov v Európe. Preto je pre neho také dôležité, aby naši európski partneri sa spravodlivo podieľali na nákladoch. Každý prezident USA sa sťažoval, že NATO je jednostranné, ale tento prezident vstupuje do tejto debaty so zvýšeným rozpočtom a zvýšením dosahu pre NATO. Keď hovorím súkromne s Európanmi, všetci hovoria, že Európania by samozrejme mali robiť viac pre NATO. A teraz to urobia – a Európa z toho bude mať prospech, “odpovedal Trevor Traina na otázku či po Trumpovej kritike budú Európania viac investovať do NATO.

“Donald Trump je podnikateľ a bol zvolený ako outsider, aby dosiahol určitých cieľov. Som tiež podnikateľ. Rovnako ako on, sa nestarám o rozruch okolo seba, ale o výsledky. A myslím si, že výsledky budú dobré, bude silnejšie NATO a v Európe bude viac amerických vojakov ako predtým, “charakterizoval Trumpove postupy americký veľvyslanec.

“Bez dialógu s Ruskom sa už nezaobídeme. Myslím si, že je pozitívne, že sa konal helsinský summit. Dúfam, že dialóg bude pokračovať a dohodnú sa témy, s ktorými môžeme pracovať, aj napriek súčasným napätiam. Dovtedy však budeme aj naďalej používať také prostriedky politického tlaku ako sú sankcie, ktoré zostanú v platnosti, som presvedčený, že vzťahy sa však zlepšia, “vysvetlil Trevor Traina.

“Páči sa mi spôsob, akým rakúski občania myslia na svoju ekonomiku, a rád im pripomínam, že Spojené štáty sú po Nemecku najväčším odberateľom rakúskych výrobkov z celého sveta. Tieto ekonomické vzťahy rastú. V súčasnej dobe je Rusko dvanástym najväčším obchodným partnerom Rakúska, podobne ako Nórsko, “zhodnotil americký veľvyslanec.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies