VIA IURIS: Je netransparentné, že sa verejnosť o Lipšicových problémoch s previerkou dozvedá z médií

Podľa mimovládnej organizácie Via Iuris by mal zákon upravovať aj spôsoby nadobudnutia bezpečnostnej previerky.

Je veľmi netransparentné, že sa verejnosť o problémoch Daniela Lipšica s previerkou a kandidatúrou na post špeciálneho prokurátora dozvedá z médií. Výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Via Iuris Katarína Batková to uviedla v stanovisku, ktoré zaslala Katarína Žitniaková z komunikačného oddelenia organizácie. Okolnosti Lipšicovho získania bezpečnostnej previerky podľa Via Iuris za daných skutočností vzbudzujú pochybnosti o záujme kandidáta konať za každých okolností transparentne.

Daniel Lipšic nemohol v roku 1997 získať hodnosť PhD. zákonným spôsobom, pretože neabsolvoval v zmysle zákona doktorandské štúdium

„V záujme zvyšovania dôveryhodnosti v štátne inštitúcie by podľa Via Iuris bolo vhodnejšie zo strany dotknutého kandidáta verejne a dostatočne včas poukázať na protirečivé a diskriminačné nastavenie podmienok kandidatúry na špeciálneho prokurátora a umožniť transparentné riešenie tohto problému v záujme získania požadovanej previerky,“ povedala Batková.

Podľa mimovládnej organizácie by mal zároveň zákon upravovať aj spôsoby nadobudnutia bezpečnostnej previerky. V súčasnej podobe totiž zákon hovorí, že kandidát na špeciálneho prokurátora bezpečnostnú previerku mať musí, no neustanovuje, akým spôsobom ju môže nadobudnúť.

Daniel Lipšic, spolupracovník s krycím menom Zelenáč

Advokát Daniel Lipšic je jedným z kandidátov na post špeciálneho prokurátora. Bezpečnostnú previerku získal až v decembri 2020,

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies