VIA IURIS: Skrátené legislatívne konanie, ktoré dnes odhlasovala NR SR, je podľa mimovládky nezákonné

sita

Skrátené legislatívne konanie je podľa Via Iuris výnimočným inštitútom a je možný iba v prípade mimoriadnych okolností

Skrátené legislatívne konanie, ktoré dnes odhlasovala Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), je nezákonné. Ako pre agentúru SITA uviedla mimovládna organizácia Via Iuris, skrátené legislatívne konanie je výnimočným inštitútom a je možné ho využiť iba v prípade mimoriadnych okolností. Mimovládka vysvetľuje, že podľa zákona o rokovacom poriadku NR SR tak možno postupovať iba v prípadoch ohrozenia základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, prípadne ak štátu hrozia značné hospodárske škody. Parlament dnes v skrátenom legislatívnom konaní rokuje o jednej z troch vládou schválených noviel zákona – o zavedení 13. dôchodku.

„Predkladaný zákon nie je takým prípadom a dôvodom pre skrátené konanie nie je ani akákoľvek povolebná situácia, o ktorej hovoria predkladatelia zákona. Navyše aj reakcie, ktoré tento postup vlády a parlamentu vyvolal, dosvedčujú, že zákon o 13. dôchodku si vyžaduje širšiu celospoločenskú diskusiu, ktorá by bola možná pri zachovaní riadneho a zákonného postupu parlamentu,“ skonštatovala advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová. Dodala, že hrubé a zjavné porušovanie zákona poslancami vedie k znižovaniu dôvery verejnosti v právny štát.

Parlament dnes rokuje o návrhoch na skrátené legislatívne konanie k zavedeniu trinástych dôchodkov, k zvýšeniu rodinných prídavkov na deti o sto percent a k zrušeniu diaľničných známok pre autá do 3,5 tony. Minulý týždeň v piatok 21. februára nebolo plénum dvakrát po sebe uznášaniaschopné. Hlasovanie o návrhoch na skrátené legislatívne konanie sa preto presunulo na utorok 25. februára. Parlament by mal dnes pokračovať aj v prerušenej rozprave k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor. Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR odporučil plénu parlamentu nevysloviť súhlas s dohovorom. Očakáva sa, že poslanecká snemovňa tento návrh podporí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies