VIDEO: Americký senátor Chris Murphy tvrdí, že Trump nemal začať útok na Sýriu bez súhlasu Kongresu USA
Podľa americkej ústavy, ak neexistuje žiadny útok alebo hrozba z iného štátu, nemôže prezident začať vojenské operácie bez schválenia Kongresu, pripomenul senátor Chris Murphy v rozhovore pre MSNBC.

Minister obrany James Mattis a Joseph Dunford, šéf náčelníkov generálneho štábu USA informovali v utorok Snemovňu reprezentantov a Senát o stratégii leteckých útokov v Sýrii. Zároveň zástupcovia Pentagonu v rozhovore pre New York Times uviedli, že Mattis vyzval Trumpa k získaniu súhlasu Kongresu pred leteckými údermi a tvrdil, že je dôležité mať verejnú podporu pre vojenské operácie. Prezident však tento návrh zamietol. Ako uvádza The Times, chcel, “rýchlu a radikálnu reakciu.”

“Otázka súhlasu je celkom jasne upravená ústavou Ak neexistuje útok namierený proti USA alebo bezprostredná hrozba takého útoku, prezident nemá právo vyhlásiť vojnu alebo začať vojenské operácie bez schválenia Kongresu. Spýtal som sa riaditeľa Pompea, či nás Sýria napadla, alebo či sme ohrození útokom zo strany Sýrie. A samozrejme priznal, že žiadne z týchto tvrdení nie je pravdivé, “odpovedal americký senátor Chris Murphy na otázku či považuje útoky na Sýriu za nezákonné.

“Najväčším nebezpečenstvom je, že ak prezident môže bez súhlasu Kongresu spustiť takýto rozsiahly útok proti Sýrii, potom v skutočnosti neexistuje žiadny limit pre to, čo ešte môže robiť. Napríklad, čo by mu mohlo zabrániť uskutočniť ešte väčší útok na Severnú Kóreu ako preventívne opatrenie proti ich jadrovému programu? Tieto veci nemožno od seba oddeľovať, “pokračoval senátor.

“Chirurgický útok, ale v zóne konfliktu, kde pôsobí toľko ľudí v Sýrii útoky by mohli podľa Mattisa vyvolať veľmi závažnú reakciu z ruskej strany, Iráncov či samotných Sýrčanov. A to by nás ťahalo do väčšej vojny. A samotná myšlienka, že takýto útok možno jednoducho spustiť bez akýchkoľvek verejných diskusií bez súhlasu Kongresu, podľa môjho názoru vytvára veľmi nebezpečný precedens, “upozornil Murphy.

“Ako viete, tento problém sa netýka iba rokovaní tohto prezidenta. V minulosti už boli sťažnosti na prezidenta Obamu, prezidenta Busha a prezidenta Clintona. Keby prezident Trump prišiel a žiadal hlasovanie, tak by som hlasoval proti. Zúčastnil som sa hlasovania o takomto údere za prezidenta Obamu, ktorý požiadal Kongres o súhlas. Ja som bol jedným z mála, kto povedal, že nie. Osobne trvalo zastávam názor, že kvôli nedostatku vážnej stratégie, ktorá by donútila odstúpiť prezidenta Asada, tieto “chirurgické zásahy” komplikujú situáciu sýrskeho ľudu, “pokračoval Chris Murphy.

“Nie som presvedčený, že vojenský útok je správnou reakciou. Domnievam sa, že je nevyhnutné usporiadať súdny proces, v ktorom by Asad bol uznaný vinným z vojnových zločinov. Je potrebné aktívne sa zapojiť do diplomatických postupov a pokúsiť sa vyviesť zo Sýrie všetkých, ktorí chcú odísť. A teraz bombardujeme Sýriu a pre Asada to nemá z dlhodobého hľadiska žiadne zvláštne dôsledky. Keď prijmeme v tomto roku iba 11 sýrskych utečencov tak blokujeme ďalších utečencov, “dodal senátor.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies