VIDEO: “Biele prilby” neposkytli urýchlene zdravotnú starostlivosť dieťaťu kvôli propagande
“Biele prilby” 40 minút neliečili malého sýrskeho chlapca, ktorého fotky sa počas bombardovania Aleppa rozšírili po celom svete.

Podľa anglikánskeho kňaza Andrewa Ashdowna  aj napriek rozčúleniu otca dieťata, predstavitelia tejto organizácie celý čas snímali len dieťa, ktoré nechali v šoku, pokrytého prachom a krvou, aby následne využili tieto snímky k propagande proti vláde Bašára Asada.

Ashdown, ktorý bol kvôli častým návštevám Sýrie kritizovaný za údajne ústupčivú politiku voči sýrskej vláde, povedal, že “Biele prilby”, financované britskou vládou a dokonca boli nominované na Nobelovu cenu za mier, sú povstaleckými bojovníkmi.

Andrew Ashdown obvinil Západ, že sponzoruje džihádistov. Taktiež predstavil verejnosti fotografiu päťročného sýrskeho chlapca Omrana Daqneesha, ktorého práve vytiahli z trosiek budovy, ktorá bola zničená leteckými údermi na oblasti kontrolovanej povstalcami v Aleppe. Táto fotografia sa stala jedným z najznámejších obrazov sýrske vojny. Potom kňaz ukázal ďalšiu snímku. Na fotografii Ashdown stojí vedľa tohto sýrskeho chlapca.

“Je to malinký chlapec, ktorého snímky sa stali populárne a používali sa ako propaganda proti sýrskemu režimu,” poznamenal kňaz k fotografii.

 

 

Ako Ashdown objasnil, “Biele prilby” natočili Omrana Daqneesha okamžite po smrti jeho brata. Chlapec bol podľa kňaza “zranený, pokrytý prachom a bol v šoku”.

“Vzali ho” Biele prilby “a umiestnili do zadnej časti sanitky a on musel sedieť bez liečby po dobu 40 minút, kým si ho nevyfotografovali. Chlapcov otec zúril, ale nemohol zasiahnuť, pretože to boli ozbrojenci. “Biele prilby” sú povstalci. Neskôr medzinárodné médiá ponúkala jeho otcovi tisíce dolárov, aby povedal, že je proti sýrskej vláde. Rodina nikdy nepodporovala povstalcov a odmietla tieto peniaze prijať,” povedal Ashdown.

 

Povedal tiež, že sa mu podarilo navštíviť vedenie “Bielych prilieb” – organizáciu, na podporu ktorej britskí daňoví poplatníci zaplatili desiatky miliónov dolárov.

“Susedí s bývalým ústredím skupiny Džabhad an-Nusrat, ktorá je pobočkou teroristickej organizácie al-Kájda. Neďaleko sa nachádza budova bývalej školy, pokrytá islamskými graffitmi. Stanovujú prísne pravidlá, ktoré treba dodržiavať. A v pozadí je to, čo zostalo z dvoch britských sanitiek, ktoré boli súčasťou charitatívnej pomoci za milióny dolárov zaslaných džihádistickým skupinám a organizáciám v Sýrii výhradne britskými charitatívnymi organizáciami a britskou vládou, “povedal Ashdown.

Zástupca britskej vlády už skôr chválil akcie “Bielych prilieb” a povedal: “Všetky naše programy sú starostlivo navrhnuté a starostlivo sledované, aby sa zabezpečilo, že nemajú žiadny prínos pre extrémistov.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies