VIDEO: Britská ministerka vnútra rezignovala, dôvodom je migračný škandál
Britská ministerka vnútra Amber Rudd v nedeľu večer rezignovala. Premiérka Theresa Mayová jej demisiu prijala, oznámil hovorca Downing Street. Dôvodom rezignácie  ministerky je škandál týkajúci sa karibských migrantov, ktorí žijú v krajine legálne desiatky rokov a ktorým hrozili kvôli chybe britských úradov deportácie. Rudd a celá konzervatívna vláda kvôli kauze a svojej prísnej migračnej politike v uplynulých týždňoch čelili kritike, píše The Guardian.


Pozícia Rudd sa zhoršila, keď ministerka pred poslancami vyhlásila, že vláda si nestanovila žiadne konkrétne ciele týkajúce sa deportácií migrantov žijúcich v krajine nelegálne. Vzápätí sa ale dostalo na verejnosť minuloročné interné vládne oznámenie svedčiace o opaku. Ruddová uviedla, že dokument nevidela. Denník The Guardian neskôr zverejnil list Ruddovej premiérke, v ktorom ministerka píše o “ambicióznom, ale splniteľnom” cieli zvýšiť deportácie týchto migrantov o desať percent.

Rudd vo svojom rezignačnom liste uviedla, že parlament ohľadom vládnych úmyslov týkajúcich sa deportácií ilegálnych migrantov uviedla do omylu neúmyselne. “Mala som si toho byť vedomá a prijímam plnú zodpovednosť za skutočnosť, že som nebola,” napísala ministerka.

Kauza týkajúca sa karibských migrantov sa naplno rozhorela v polovici apríla. Theresa May sa ľuďom, ktorých sa aféra dotkla, osobne ospravedlnila a uistila ich, že vláda nemá v úmysle poslať preč nikoho, kto má právo zostať. Vláda dotknutým sľúbila občianstvo a odškodnenie.

Časť ľudí pôvodom z Karibiku, ktorí do Británie prišli ako deti, je známa ako “generácie z Windrush” podľa lode Empire Windrush, ktorá v roku 1948 doviezla do Británie stovky karibských imigrantov. Britská vláda vtedy hromadnú imigráciu z krajín britského impéria podporovala, aby kvôli veľkým vojnovým stratám zaplnila medzeru na pracovnom trhu. Ľudia z karibskej oblasti do Británie mierili v rokoch 1948 až 1973.

Imigrácia je v Británii citlivou témou. Obmedzenie počtu imigrantov bolo jedným z hlavných faktorov, prečo Briti v predminulom referende podporili odchod krajiny z Európskej únie. Vláda chce, aby čistá migrácia, teda rozdiel medzi počtom prisťahovalcov a vysťahovaných ľudí, predstavovala menej ako 100.000 ľudí, teda zhruba polovicu oproti súčasnému stavu.

Škandál okolo karibských migrantov podľa Reuters znepokojuje tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii, ktorí sa obávajú o svoj imigračný status po brexite budúci tok. Vláda im však sľúbila, že budú môcť zostať a že zaistí hladký a jednoduchý registračný proces.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies