VIDEO: Francúzi “prepadli” kliniku pre utečencov v Taliansku, je z toho diplomatický škandál. Matteo Salvini volá po vyhostení francúzskych diplomatov
PODPORIŤ

Diplomatická roztržka sa rozhorela  medzi Rímom a Parížom. Talianske ministerstvo zahraničia si dnes predvolalo francúzskeho veľvyslanca, aby vysvetlil, prečo ozbrojená francúzska stráž vstúpila do budovy na talianskej strane hranice. Informuje La Republica.

Mimovládna organizácie Rainbow4Africa informovala, že sa incident odohral na stanici v meste Bardonecchia, ktoré leží niekoľko kilometrov od francúzskej hranice. Práve v jednej z dráhových budov funguje provizórne klinika, v ktorej dobrovoľníci pomáhajú imigrantom, ktorí sa pokúšajú prekonať Alpy a dostať sa do Francúzska.

Francúzski pohraničníci podľa mimovládnej organizácie priviedli v piatok večer na kliniku Nigérijčana a vyzvali personál, aby vykonal skúšku jeho moču, lebo ho podozrievali, že je dílerom drog. Podľa Rainbow4Africa pätica Francúzov doktorov, právnikov a ďalšie dobrovoľníkov na klinike zastrašovala.

Francúzske úrady dnes uviedli, že pohraničníci mali na tento postup právo na základe dohody z roku 1990 a Paríž je ochotná celý incident Rímu vysvetliť. Drogový test Nigérijčana, ktorý mal platné dokumenty aj lístok na vlak do Paríža, bol negatívny.

Incident vyvolal na talianskej politickej scéne značné pobúrenie. Rad politikov ho označila za narušenie talianskej zvrchovanosti. “To, čo sa stalo v Bardonecchia je závažné a ukazuje, ako málo si nás naši takzvaní priatelia váži,” uviedol napríklad Massimiliano Fedriga, ktorého strana Liga (predtým Liga severu) v parlamentných voľbách pred mesiacom získala značnú podporu.

Matteo Salvini zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že namiesto ruských diplomatov by malo Taliansko vyhostiť francúzskych.

“A Európa sa čuduje výsledku talianskych volieb,” reagoval expremiér Enrico Letta, podľa ktorého je incident ďalším z radu omylov, ktorých sa v migračnej kríze dopustili európske štáty na úkor Talianska.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies