VIDEO: Gréci sa búria kvôli Macedónsku! V Aténach skandovali státisíce ľudí
V centre Atén sa dnes protestovalo proti vláde, ktorá sa snaží nájsť kompromis v spore o názov bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko. Státisíce ľudí skandovali heslá “Ruky preč od Macedónska” či “Macedónsko je Grécko”.

Atény a Skopje sa v posledných týždňoch pokúšajú uzavrieť dohodu, podľa ktorej by balkánska republika mohla pridať na označenie Macedónsko prívlastok Nová, Severná, Vardarská či Horná. Demonštranti, ktorí sa do hlavného mesta zišli podľa agentúry Reuters v autobusoch z rôznych častí Grécka, ale použitie slova Macedónsko v akomkoľvek budúcom mene susedné krajiny odmietajú.

Státisíce demonštrantov s gréckymi vlajkami a transparentmi, ktorým dominovali nápisy so slovom Ochi, teda gréckym Nie, sa zhromaždili na námestí pred budovou gréckeho parlamentu.

Demonštrácia počtom účastníkov prekonala aj veľké protesty proti úsporným opatreniam, ktoré sa v hlavnom meste krízou sužovanej krajiny konali v uplynulých rokoch. Protestu sa zúčastnil tiež rad duchovných gréckej ortodoxnej cirkvi, ktorá kompromis so susedmi tiež odmieta.

“Som tu kvôli Macedónsku. Macedónsko je naše. Je to súčasť Grécka. Nenecháme ich, aby nám ju zobrali,” povedala Persefona Platsurisová (72).

Medzi rečníkmi na dnešnej demonštrácii bol svetovo uznávaný grécky skladateľ Mikis Theodorakis, podľa ktorého hospodárska kríza nevypudila z pamäte ľudí grécku históriu. “Ak povolíme, dopustíme, aby dverami otvorenými dokorán vošla tragická historická lož a ​​usídlila sa tu natrvalo,” povedal 92ročný umelec, symbol odporu proti vojenskej junte, ktorá juhoeurópskej krajine vládla v rokoch 1967 až 1974. Autor hudby k filmu Grék Zorba vyzval tiež k usporiadanie referenda k otázke názvu susedné krajiny.

Názov Macedónsko považujú Gréci za zásah do svojho historického dedičstva a za skrytý územné nárok na rovnomennú severogrécku provinciu. Oficiálne sa v OSN a na medzinárodnom scéne zatiaľ používa názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. Podľa nepotvrdených správ sa vlády v Aténach a Skopje dohodli na kompromise a krajina by sa mohla volať Republika Nová Macedónska. Spravodajský server MKD ale skôr napísal, že v hre sú okrem toho i Republika Severné Macedónsko, Republika Vardarské Macedónsko, Republika Horné Macedónsko a Republika Macedónsko (Skopje).

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies