VIDEO: Mark Mobius ukazuje na príklade Severejnej Kórei akou optikou Trump vníma dohody vo svete
Potenciálne otvorenie hospodárstva Severnej Kórei v nadväznosti na mierové rozhovory so Spojenými štátmi v utorok by mohlo znamenať masívne obchodné príležitosti, tvrdí investičný magnát Mark Mobius v televízii CNBC.

Infraštruktúra a baníctvo predstavujte prvé body zaujmú pre Mobiusa, dlhoročného výkonného predsedu skupiny Templeton Emerging Markets Group a zakladateľ Spoločnosti Mobius Capital Partners, ktory poukázal na 25 miliónové obyvateľov Severnej Kórey Ako pôžitok pre investora, ak by bolí pridané k trh Južnej Kórei, ktorého výška je 50 miliónov.

“To znamená oveľa väčší trh a pre mňa najviac vzrušujúcou vecou je možnosť byť most medzi Južnou Kóreou, Čínou a Ruskom, pretože potom by ste mohli mať železnice a cesty vedúce cez Severnú Kóreu do týchto obrovských krajín,” povedal pre CNBC v programe Squawk Box Europe . “Je to obrovská príležitosť.”, dodal.

Južná Kórea už v rámci možných mierových dohôd ponúkla rôzne výsady v oblasti pomoci a obchodu.

Popri pracovnej sile má KĽDR tiež obrovské nerastné zdroje, vrátane vzácnych kovov, ropy a plynu. Severokórejský inštitút nerastných zdrojov v Soule v roku 2013 odhadol hodnotu zásob nerastných zdrojov v KĽDR na šesť biliónov dolárov . Regionální analytici však varujú pred schátranú infraštruktúrou a nedostatočnou spoľahlivosťou pri repatriácii ziskov zo zeme. Jedna čínska spoločnosť napríklad nazvala svoj podnik v krajine “nočnou morou”. Mobius, ktorý sa viac ako tri desaťročia zameriava na rozvíjajúce sa a na malé, sľubné rozvojové trhy, je však optimistom.

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na dnešnom historickom summite v Singapure dohodli na jadrovom odzbrojení. Severná Kórea sa zaviazala pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova, zatiaľ čo Washington sľúbil poskytnúť Pchjongjangu bezpečnostné záruky. Dohoda však nestanovuje žiadny časový rámec ani žiadne ďalšie podrobnosti.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies