VIDEO: Mark Mobius ukazuje na príklade Severejnej Kórei akou optikou Trump vníma dohody vo svete

Potenciálne otvorenie hospodárstva Severnej Kórei v nadväznosti na mierové rozhovory so Spojenými štátmi v utorok by mohlo znamenať masívne obchodné príležitosti, tvrdí investičný magnát Mark Mobius v televízii CNBC.

Infraštruktúra a baníctvo predstavujte prvé body zaujmú pre Mobiusa, dlhoročného výkonného predsedu skupiny Templeton Emerging Markets Group a zakladateľ Spoločnosti Mobius Capital Partners, ktory poukázal na 25 miliónové obyvateľov Severnej Kórey Ako pôžitok pre investora, ak by bolí pridané k trh Južnej Kórei, ktorého výška je 50 miliónov.

“To znamená oveľa väčší trh a pre mňa najviac vzrušujúcou vecou je možnosť byť most medzi Južnou Kóreou, Čínou a Ruskom, pretože potom by ste mohli mať železnice a cesty vedúce cez Severnú Kóreu do týchto obrovských krajín,” povedal pre CNBC v programe Squawk Box Europe . “Je to obrovská príležitosť.”, dodal.

Južná Kórea už v rámci možných mierových dohôd ponúkla rôzne výsady v oblasti pomoci a obchodu.

Popri pracovnej sile má KĽDR tiež obrovské nerastné zdroje, vrátane vzácnych kovov, ropy a plynu. Severokórejský inštitút nerastných zdrojov v Soule v roku 2013 odhadol hodnotu zásob nerastných zdrojov v KĽDR na šesť biliónov dolárov . Regionální analytici však varujú pred schátranú infraštruktúrou a nedostatočnou spoľahlivosťou pri repatriácii ziskov zo zeme. Jedna čínska spoločnosť napríklad nazvala svoj podnik v krajine “nočnou morou”. Mobius, ktorý sa viac ako tri desaťročia zameriava na rozvíjajúce sa a na malé, sľubné rozvojové trhy, je však optimistom.

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na dnešnom historickom summite v Singapure dohodli na jadrovom odzbrojení. Severná Kórea sa zaviazala pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova, zatiaľ čo Washington sľúbil poskytnúť Pchjongjangu bezpečnostné záruky. Dohoda však nestanovuje žiadny časový rámec ani žiadne ďalšie podrobnosti.

 

Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?