VIDEO: Masaker v škole na Floride. Strelec pálil do detí, 17 mŕtvych a 13 zranených, píše ABC News
Na strednej škole na Floride vypukla streľba. Zranených je 13 ľudí a najmenej 17 mŕtvych. Na mieste zasahovala FBI aj armáda, niekoľko ľudí bolo počas incidentu zatvorených v škole a na sociálnych sieťach opisovali, čo sa vo vnútri deje. Informuje ABC News.

Pri stredajšej streľbe na strednej škole v Parkland na južnej Floride prišlo o život 17 osôb. Uviedol to šerif okresu Broward Scott Israel. Dve tamojšie nemocnice oznámili, že majú v starostlivosti 13 postrelených ľudí, päť z nich je v kritickom stave. Potvrdil, že podozrivým útočníkom je devätnásťročný niekdajší študent školy Nikolas Cruz, ktorý bol zo školy vylúčený z disciplinárnych dôvodov.

Nikolas Cruz (agentúry predtým uvádzali meno Nikolaus) je teraz vo väzbe a vyšetrovatelia začínajú zisťovať, čo sa vlastne stalo, uviedla agentúra AP. Podozrivý strelec mal podľa AP najmenej jednu samonabíjacia útočnú pušku AR-15 a niekoľko zásobníkov.

Šerif Israel spresnil, že 12 obetí zomrelo vo vnútri budovy školy, dve telá našli vonku u školy, ďalšie na ulici a dve obete podľahli zraneniam v nemocnici. Medzi mŕtvymi boli študenti aj dospelí.

Objavovali sa špekulácie, že útočník si zakryl tvár plynovou maskou. Nebolo tiež vylúčené, že páchatelia sú dvaja. Nakoniec jeden útočník, označený políciou za belocha v tmavočervenej košeli či tričku, bol následne zadržaný.

Pôvodne sa špekulovalo, že mohol opustiť školský areál, polícia preto dôrazne varovala obyvateľov, aby sa vyhli oblasti. Študenti a učitelia nemali opúšťať svoje triedy, kde sa mnohokrát úspešne zabarikádovali.

Streľba začala na škole Marjory Stoneman Douglas, ktorá sa nachádza asi 72 kilometrov od Miami, ráno miestneho času. Podľa informácií dvoch floridských senátorov útočník vošiel do školy v plynovej maske, niesol pušku, strelivo a dymové granáty. Potom spustil požiarny poplach a prinútil študentov a personál, aby vyšli z tried na chodbu. Potom začal do nich strieľať. Niekoľko stoviek študentov utieklo na ulici, alebo sa schovávalo v triedach, zatiaľ čo polícia pátrala po útočníkovi. Okrem polície na mieste zasahovalo množstvo sanitiek a hasičských vozidiel. V živom televíznom vysielaní potom boli vidieť desiatky študentov utekajúcich z budovy so zdvihnutými rukami. K utekajúcim sa pridal tiež Cruz, keď sa snažil uniknúť polícii.

Šerif Scott Israel na briefingu tiež uviedol, že strelec sa polícii vzdal bez odporu.

Polícia začala preverovať, aké stránky na internete a na sociálnych médiách Cruz navštevoval a podľa šerifa Izraela zistila niekoľko veľmi znepokojujúcich skutočnosťou. Napríklad na Instagrame Cruz zverejnil svoje fotografie s brokovnicou a s pištoľou, na ďalších pózuje s tvárou zakrytým šatkou a oháňa sa dlhými nožmi. Ostatné príspevky obsahujú vyhrážky typu “chcem strieľať ľudí svoju AR-15”. Aby Cruz mohol zbraň kúpiť, musel získať povolenie.

Dnešný útok je jedným z najhorších útokov strelnou zbraňou v školskom zariadení, v roku 2012 bolo v Connecticute zabitých 20 detí a šesť vyučujúcich. Podľa skupiny Everytown for Gun Safety sa len tento rok uskutočnilo už 18 prípadov streľby v školách vrátane tej terajšej.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies