VIDEO: USA obviňujú Rusko, že podporuje Taliban. Cieľom má byť destabilizácia Afganistanu. Rusko obvinenia odmieta.
Podľa stanice BBC aj týmto obvineniam vládnu pochybnosti u Afgancov  ako i u samotných Američanov.

Veliteľ amerických síl v Afganistane, generál John Nicholson, oznámil stanici BBC koncom marca, že Rusko pašuje zbrane cez tadžické hranice Talibanu. Podľa neho Rusi schválne preháňajú čísla možných údajných bojovníkov IS v oblasti, aby dodali aspoň zdanie legitimity a získali čiastočnú podporu pre niektoré akcie Talibanu.

 

Americkí vojenskí velitelia takto obviňujú Rusko už viac ako rok.

Už v decembri roku 2016 generál Nicholson kritizoval Rusko a Irán za vytvorenie väzieb na Taliban a “legitimizované” skupiny. Ich tvrdenie majú potvrdzovať zistenie časti afganskej polície, podľa ktorej Rusi dodávajú Talibanu okuliare na nočné videnie, stredné a ťažké guľomety a ručné zbrane.

Nie všetci vojenskí predstavitelia USA a NATO však zdieľajú tento názor a zaujímajú opatrnejší postoj. Generálny riaditeľ agentúry pre obranné spravodajstvo, generál Vincent R Stewart, oznámil Senátu v máji 2017, že nemá k dispozícii “skutočné fyzické dôkazy, že by zbrane alebo peniaze boli prevedené”.

Americký minister obrany James Matis v októbri 2017 oznámil, že chce viac dôkazov o ruskom spätosti s Talibanom, pretože predbežné dôkazy “nedávajú zmysel.” Generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg priamo povedal v júli 2017, že NATO zatiaľ nemá žiadne potvrdené informácie o takejto podpore.

 

Obvinenia odmietol aj Tadžikistan, cez ktorého hranice má Rusko prevážať vojenský kontraband s tým, že nemájú “žiadne základy”.

V samotnom Afganistane existujú rôzne stanoviská. Niekoľko provinčných úradníkov tvrdilo, že Rusko podporuje Taliban, tiež afganský prezident Ašraf Ghany obvinil Taliban, že prijal ruskej zbrane.

Na druhú stranu hovorca afganského vojenského generálneho riaditeľa uviedol, že neexistujú žiadne dôkazy a afganský minister obrany dementoval vyhlásenie prezidenta Ghaniho, že pre jeho obvinenia nie sú dôkazy a správy o vojenskom zásobovaním Talibanu sú len “povesti.”

Prekvapivé obvinenia odmietol ako Taliban, tak Rusko s tým, že ide o obyčajné “ohováranie.” Taliban oznámil, že neprijíma zbrane od žiadnej krajiny, zatiaľ čo podľa Ruska sa USA a NATO len snažia zviesť na Moskvu svoje vlastné “zlyhanie.” Rusko navyše niekoľkokrát naznačovala, že NATO a USA stoja za IS v Afganistane, čo väčšina pozorovateľov považuje za neuveriteľné vyhlásenie.

 

Hoci Rusko odmieta, že by dodávalo Talibanu zbrane, priznáva, že má určité “kontakty” s Talibanom.

BBC uvádza, že podľa niektorých zdrojov tieto kontakty boli nadviazané v roku 2001, po tom, čo  islamistický režim bol zvrhnutý USA. Isté však je, že sa vzťahy medzi Ruskom a Talibanom významne zlepšili v posledných troch rokoch po tom, čo sa v Afganistane objavila miestna pobočka IS, tzv. “Islamský štát v provincii Chorásánu”.

Zdroje zvnútra Talibanu potvrdzujú, že ich predstavitelia sa niekoľkokrát stretli s ruskými predstaviteľmi vnútri Ruska a v “iných” krajinách. Sľubovali si od Ruska získanie výkonných zbraní, ktoré by zvýšili ich šance v bojoch s Američanmi, špeciálne protilietadlové zbrane.

BBC podotýka, že sa jedná prevažne o zbožné želanie z dvoch dôvodov: dalo by sa vysledovať, odkiaľ zbrane pochádzajú a rusko-americké vzťahy nie sú tak zlé, aby Rusko mohlo ospravedlniť takéto zapojenie sa do vojnových operácií zameraných proti USA.

 

Neznamená to však, že Rusko nemôže s tichej podpory Talibanu nič získať.

Samotní ruskí predstavitelia potvrdzujú, že kontakty s Talibanom majú zaistiť bezpečie ruských občanov a politických úradov v Afganistane, najmä v tých oblastiach, kde vládne práve Taliban. Rusko tiež využíva Taliban k boju s IS, z ktorého má strach, že by sa mohol rozšíriť do Ruska a Strednej Ázie. Posledným spomínaným oficiálnym dôvodom je, že pomoc od Ruska má napomôcť Talibanu, aby sa zúčastnil mierových rokovaní.

BBC podotýka, že tým pravým dôvodom môže byť samotná snaha rozčúliť Američanov. Afganistan je tak ďalšou figúrkou na mocenskej šachovnici medzi bývalými – a teraz možná súčasnými- súpermi z čias studenej vojny. Pritom práve v čase studenej vojny boli Rusi a Taliban nepriateľmi, čo pretrvávalo aj po skončení ZSSR a zmenilo sa až potom, čo USA vtrhli do Afganistanu v roku 2001.

Jeden fór hovorí: Ak chceš Boha pobaviť prezraď mu svoje plány. Iní tomu hovoria irónia dejín, Najnovšie americký generál John Nicholson obvinil Rusko, že vyzbrojuje Taliban. Opäť je to v módnom podaní bez dôkazov, dokonca ani americká administratíva tomu moc neverí. Každopádne už len to pomyslenie je tá najsilnejšia irónia osudu od roku 1979.

Čítajte tiež:

KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Ruskú propagandu v Európe nepotrebujeme. Vystačíme si s nákupom osobných údajov od Deutsche Post

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies