VIDEO: USA odmietajú akékoľvek zapojenie do predaja systémov MANPADS sýrskym rebelom, píše Washington Post

Spojené štáty odmietli akékoľvek zapojenie do predaja týchto systémov (MANPADS) sýrskym skupinám a uviedli „hlboké znepokojenie“ nad použitím týchto zbraní.

 

Teroristická organizácia, predtým súčasť Al-Kájdy, sa prihlásila k zodpovednosti za zostrelenie ruského lietadla v severnej Sýrii. Predpokladá sa, že lietadlo bolo zničené pomocou rakety triedy „zem-vzduch“, napísal The Washington Post.

Podľa výpovede ruského ministerstva obrany sa pilotovi podarilo katapultovať a vstúpil do boja na zemi, ale „zomrel počas stretu s teroristami“. Podľa ministerstva v súčasnosti spolupracuje s Tureckom na návrate pilotovho tela do svojej vlasti.

Teroristická skupina „Hayat Tahrir al-Sham, (predtým známa ako“ Džabhat an-Nusrat „) oznámila v tejto súvislosti, že ruský Su-25, ktorý letel v malej výške nad mestom Sarakeb pod kontrolou militantov, bol zostrelený pomocou prenosného protilietadlového raketového systému .

Incident podľa novín môže viesť k zvýšeniu napätia medzi Ruskom a Tureckom, ktoré sú zapojené do monitorovania prímeria v provincii Idlib v rámci dohody dosiahnutej počas rokovaní v Astana.

Okrem zničenia lietadla vyvoláva otázku, kto dodal prenosné systémy protivzdušnej obrany sýrskym rebelom, ktorí opakovane žiadali o takéto zbrane od svojich zahraničných sponzorov. Spojené štáty podľa The Washington Postu vystupujú proti takýmto dodávkam kvôli obavám, že MANPADS môžu padnúť do rúk extrémistov.

 

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies