„Vieme presne a to aj menovite, kto pracuje na tom, aby sa z Maďarska stala imigračná krajina,“ povedal Orbán v rozhovore pre radio Kossuth.

V Maďarsku sa budúcu nedeľu budú konať parlamentné voľby. Volebná koalícia Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP), ktorá vládne od roku 2010, je ich favoritom. Premiér Viktor Orbán postavil kampaň na osočovaní amerického miliardára Georgea Sorosa. Novo vyhlásil, že vláda má k dispozícii menný zoznam dvoch tisíc „Sorosových žoldnierov“, ktorí bojujú proti záujmom Maďarska a chcú zvrhnúť vládu.

„Vieme presne a to aj menovite, kto a ako pracuje na tom, aby sa z Maďarska stala imigračná krajina,“ povedal Orbán v piatkovom rozhovore pre radio Kossuth. Predseda strany Fidesz dlhodobo obviňuje Sorosa, že podporuje príchod migrantov do Európy, pomocou ktorého chce podľa neho kontinent pripraviť o „kresťanskú a národnú“ identitu.

Soros vraj využíva na dosiahnutie svojich cieľov mimovládne organizácie, ktoré v Maďarsku financuje. Práve ich pracovníkov v rozhovore poskytnutom rádiu Kossuth označil Orbán za „Sorosovych žoldnierov“, že chcú zvrhnúť jeho vládu a dosadiť kabinet naklonený migrácii a Bruselu. Podľa niektorých pozorovateľov tým priznal, že necháva pracovníkov mimovládnych organizácií v Maďarsku sledovať tajnými službami.

Podľa nedávneho prieskumu by koalícii svoj hlas dalo 52 percent rozhodnutých voličov. Na druhom mieste by skončil krajne pravicový Jobbik, na treťom spoločná ľavicová kandidátka Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg za Maďarsko (Párbeszéd). Do parlamentu by sa dostala aj ekologicky zameraná strana LMP a Demokratická koalícia (DK).

Práve posledná menovaná strana dnes ostro kritizovala Orbánove slová o „Sorosových žoldnieroch“. Podľa hovorcu DK Zsolta Gréczyho maďarský premiér hovorí „ako diktátor“. Odporcov Orbánovej politiky podľa neho nie je dvetisíc, „ale šesť miliónov“.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies