VIEME PRVÍ A VČAS: Francúzsko ako prvé odmieta dohodu EÚ s USA, ktorú vyjednali Trump s Junckerom
Francúzsko vypracovalo vlastné  červené línie pre budúce rokovania o obchodných sporoch pri dohodách medzi EÚ a USA. Celkovo odmieta komplexnú dohodu medzi EÚ a USA, informuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN)

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo štvrtok uviedol, že cieľom nemôže byť komplexná obchodná dohoda. Podľa neho úskalia a limity v takýchto jednaniach boli preukázané neúspešnou dohodou o voľnom obchode TTIP. Zároveň uviedol , že aj poľnohospodárstvo by malo byť vylúčené z rokovaní medzi EÚ a USA.

Okrem toho  Le Maire vyzval na otvorenie európskych spoločností v rámci verejných súťaží. Vo všeobecnosti Le Maire vyzval na “objasnenie” opatrení navrhnutých americkým prezidentom Donaldom Trumpom a predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom.

Trump a Juncker sa dohodli na spoločnej cestovnej mape na urovnanie obchodného sporu na stretnutí vo Washingtone v stredu .

Jedným z cieľov spoločnej dohody EÚ je pracovať na takmer úplnom zrušení recipročných obmedzení obchodu s priemyselným tovarom. Bolo dohodnuté aj zníženie obchodných bariér pre sóju.

Európska komisia sľúbila zvýšenie dovozu sójových bôbov z USA, čo je pre Trumpu veľmi dôležité.

Francúzsko tak ani nie po 24 hodinách od jednaní USA a EÚ vo Washingtone prichádza s novými požiadavkami, čím komplikuje spustenie urovnania obchodného sporu na oboch stranách Atlantického oceána.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies