“Mierovú misiu” na Donbase chce Porošenko zaviesť pomocou ťažkých zbraní, informuje 112.ua
Petro Porošenko ukončil na Donbase protiteroristickú operáciu a odštartoval vojenskú operáciu pod spoločným vedením ukrajinských ozbrojených síl. Informuje ukrajinský portál 112.ua.

“Dňa 30. apríla 2018 bola dokončená rozsiahla protiteroristická operácia na území Doneckého a Luhanského regiónu. Teraz sa začína vojenská operácia pod vedením ukrajinských ozbrojených síl na ochranu územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti našej krajiny, “oznámil ukrajinský prezident.

“Podpisujem vyhlášku o začiatku pôsobenia jednotných vojenských síl, aby bola zaistená národnú bezpečnosť a obrana,” dodal ukrajinský prezident.

“Porošenko trvá na tom, aby mierová misia bola zavedená aj za pomoci ťažkých zbraní. Potom kyjevský režim pošle trestné prápory k vyčisteniu Donbasu. Tento plán bol niekoľkokrát prezentovaný, a dá sa povedať, že ide o štátnu politiku Kyjeva, “povedal Igor Šiškin, zástupca riaditeľa Inštitútu štátov SNŠ.

Kyjev zvažuje tri scenáre pre riešenie konfliktu na Donbasu, uviedol námestník ministra dočasne okupovaných území a vnútorne vysídlených osôb Jurij Grymčak.

Prvý scenár je vojenská operácia. Takáto možnosť však podľa Grymčaka predstavuje najmenej pravdepodobný scenár vývoja udalostí.

Ďalšie dva plány sú tak zvané “chorvátske”.

“V Chorvátsku existovala Srbská krajina a východnej Slavónie. Srbská Krajina bola oslobodená vojenskými prostriedkami, chorvátskou armádou (pozn.red. Za výraznej pomoci západoeurópskych štátov a USA), srbská armáda zostala v kasárňach a nebojovala s chorvátskou armádou. Miloševič vtedy dal záruku, že jeho armáda nebude zasahovať do vojenského konfliktu, “vysvetlil Grymčak.

Druhý “chorvátsky” plán je považovaný za hlavný plán. Podľa Grymčaka ide o zriadenie mierových misií na území Donbasu a odsun zahraničných vojsk.

“Musíme tiež odzbrojiť  militantov a zriadiť medzinárodnú prechodnú správu, ktorá by tieto územia previedla pod kontrolu Ukrajiny,” dodal Grymčak.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies