VIEME PRVÍ A VČAS: Ministerstvo vnútra SR je pripravené čeliť žalobe Andreja Babiša o oprávnenosť jeho evidencie v ŠtB

Informácie priniesli ČESKÉ NOVINY ČTK. Pre ne sa Roberta Kaliňák vyjadril, že by ale jeho úrad nemal byť v takomto spore odporcom. Babiš oznámil podanie novej žaloby po tom, čo bratislavský krajský súd v súlade s minuloročným rozhodnutím slovenských ústavného súdu v obnovenom líčení zamietol jeho žalobu proti slovenskému Ústavu pamäti národa (ÚPN) s odôvodnením, že Babiš nemal žalovať ÚPN.

„Sme pripravení čeliť takejto žalobe,“ povedal dnes Kaliňák novinárom. „ŠtB už dnes neexistuje, súd sa bude musieť vysporiadať s tým, kto má byť nástupníckou organizáciou. Z tohto pohľadu nemám dobrý pocit, že by sme mali byť nástupnícku organizácií ŠtB,“ pokračoval.

Podľa slovenských ministra by nástupcom po ŠtB malo niekdajšie československé ministerstvo vnútra.

„Všetky údaje aj základné spisové materiály sú na bývalom Federálnom ministerstve vnútra. Archív prešiel pod súčasné ministerstvo vnútra, následne pod českou organizáciu podobnú nášmu ÚPN a naša ÚPN má tie spisy,“ uviedol Kaliňák. Dodal, že slovenské ministerstvo vnútra disponovalo iba spismi osôb, ktoré boli aktívne v bezpečnostných zložkách aj po roku 1989.

V Českej republike sprístupňuje a zverejňuje dokumenty a archiválie týkajúce sa bezpečnostných zložiek Archív bezpečnostných zložiek (ABS). Ten je s Ústavom pre štúdium totalitných režimov, obdobou slovenských ÚPN, síce v jednej rozpočtovej kapitole a vzťahuje sa na neho rovnaký zákon, je ale samostatnou inštitúciou.

Slovenskú ústavný súd, ktorý vlani v októbri zrušil skoršie právoplatné rozhodnutia bratislavského krajského aj najvyššieho súdu, ktoré dali Babišovi v spore s ÚPN pôvodne za pravdu, neuviedol, kto by v podobných sporoch mal byť žalovanou stranou. V zdôvodnení verdiktu ústavný súd napísal, že vyriešenie otázky spôsobu poskytovania efektívnej ochrany osobám, ktoré sa domáhajú určenia neoprávnenosti evidencie v dokumentoch ŠtB, prenecháva na rozhodnutie všeobecným súdom alebo parlamentu.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies