VIEME PRVÍ A VČAS: Poslední povstalci v Ghúte rokujú s Asadom o prímerí
Posledná skupina rebelov bojujúcich vo východnej Ghúte stále rokuje so sýrskou vládou o prímerí. S odkazom na oznámenie skupiny Džajš al-Islam (Armáda islamu) o tom informovala agentúra Reuters.

Tvrdenie rebelov je v rozpore so skorším vyhlásením spojenca Damašku, Ruska, že táto skupina rovnako ako ďalší povstalci súhlasila s evakuáciou z enklávy.

Všetky ostatné skupiny rebelov vo východnej Ghúte uzavreli so sýrskou vládou dohodu o evakuáciu. Sýrsky prezident Basar Asad sa tak blíži k jednému zo zásadných víťazstiev v boji proti povstalcom za viac ako rok.

Východná Ghúta sa ocitla v obkľúčení vládnych jednotiek na jar 2013 krátko potom, čo ju ovládli povstalci. V katastrofálnych podmienkach tam žilo na 400.000 ľudí. Podľa exilovej organizácie sýrskych ochrancov ľudských práv (SOHR) pri vojenských akciách od 18. februára zahynulo najmenej 1600 civilistov. Teraz oblasť už z 90 percent opäť ovládli sýrske vládne vojská.

Džajš al-Islam stále kontroluje Dumu, čo je najväčšie mesto východnej Ghúty. “Rozhovory pokračujú a doteraz sa nepodarilo uzavrieť konečnú dohodu,” uviedol hovorca skupiny Hamza Bírkdár na sociálnych sieťach. Predstaviteľ ruskej armády predtým dnes uviedol, že Džajš al-Islam je pripravená sa v Ghúte vzdať. Bírkdár tvrdenie označil za lož.

SOHR uviedla, že sýrska armáda dnes Dumu ostreľovala a bojovníci Dajš al-Islam sa na jednej z frontov u dumy s vládnymi vojskami stretli.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies