VIEME PRVÍ A VČAS: Predseda Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio oznámil, že vstúpi do koalície s Demokratickou stranou
Obe strany majú veľa programových prienikov, najmä pokiaľ ide o EÚ, zdravotníctvo atď. Informoval o tom server Politico.

Ako sa zdá, tak vyjednávanie o novej talianskej vláde pravdepodobne čoskoro vezmú za svoje. Do jej čela sa postaví predseda Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio. Po marcových voľbách, ktoré skončili remízou, sa špekulovalo, že sa budúcom talianskym premiérom stane buď Di Maio, alebo predseda krajne pravicovej Ligy Severu Matteo Salvini. Hnutie piatich hviezd a Liga Severu sú zajedno v odmietaní migrácie.

V predpripravenej koaličnej zmluve publikovanej talianskym internetovým denníkom Corriere Della Sera už stihol Di Maio načrtnúť kľúčové body vládnej spolupráce s tradičnou ľavicou. Za kľúčové sa považuje hlavne zachovanie členstva Talianska v EÚ, zefektívnenie štátnej správy, reformu migračnej politiky EÚ a boj proti daňovým únikom.

Práve daňové úniky a iné hospodárske trestné činy boli prekážkou možnej vládnej spolupráce Hnutie piatich hviezd a Ligy Severu. Di Maio kládol Lige Severu za podmienku, že sa dištancuje od svojho koaličného partnera Forza Italia Silvia Berlusconniho. Berlusconni má zákaz výkonu politických funkcií kvôli daňovým únikom.

Vláde Hnutie piatich hviezd a Ligy Severu ďalej prekážala tiež rivalita medzi oboma ich lídrov. Salvini aj Di Maio prejavili ambície stať sa budúcimi talianskymi premiérmi. Kto by ale v prípade ich spolupráce zostavoval vládu?

Taliansky prezident Sergio Mattarello po neúspešných vyjednávaniach o novej vláde využil svojich ústavných právomocí a poveril predsedu Poslaneckej snemovne Roberta Fica mezistranickým vyjednávaním. Osobne podporoval vznik koalície Hnutie piatich hviezd a Demokratickej strany.

Vďaka úspešnému vyjednávaniu medzi 5 hviezdami a tradičnou ľavicou si môže Európa takpovediac oddýchnuť. Vláda dvoch euroskeptických a populistických strán by z hľadiska budúcnosti EÚ nebola optimálna, hoci Hnutie piatich hviezd aj Liga Severu jasne odmietajú italexit. Salvini však pred voľbami hrozil, že ak sa EÚ nereformuje, potom by k odchodu Talianska z EÚ dôjsť mohlo. Zostavenie riadnej vlády s dôverou Poslaneckej snemovne aj Senátu je perspektívne aj vzhľadom k ekonomickej významnosti Taliansko.

“Som skalopevne presvedčený, že naše programové zhody najlepšie zodpovedajú so skutočnými potrebami talianskych voličov,” povedal Di Maio.

Vzniku vlády Hnutia piatich hviezd a Demokratickej strany môže ešte ale zabrániť vnútrostranícke referendum. Demokratická strana sa totiž pôvodne chcela stiahnuť do opozície, ale jej nový predseda, ktorý nahradil vo funkcii bývalého talianskeho premiéra Matteo Renziho, Maurizio Martina povedal, že je možnosti vládnej spolupráce otvorený. Jedinou podmienkou bol absolútny dištanc od Ligy Severu a Forza Italia. Renzi, ktorý má napriek svojej rezignácii, v strane silný vplyv však tlačí na svojich členov, aby vo vnistrostranickom referende odmietli spoluprácu s Di Maiom.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies