VIEME PRVÍ A VČAS: Pripravuje Rusko veľkú odvetu? Do Sýrie dorazila tajomná zásielka. Hovorí sa o systéme S-300
Útok USA, Francúzska a Veľkej Británie v Sýrii vyvolal medzi Rusmi, spojencami Bašára al- Asada, hlboké rozhorčenie. Celý svet s napätím čaká, či Rusko odpovie na podľa ich vyjadrenia vojnovú provokáciu vlastnou odvetnou akciou. Zatiaľ sa zdá, že sa k ničomu veľkému nechystá, ale to môže byť len zdanie. Do Sýrie podľa zistení austrálskeho spravodajského servera news.com.au dorazila starostlivo skrývaná zásielka.

Podľa nepotvrdených správ, priplávali k ruskej námornej základni Tartus na pobreží Sýrie nákladné lode. Provládne zdroje uvádzajú, že vykladanie ich nákladu sa deje za veľmi nezvyklých opatrení pod ochranou dymu a aerosólového plynu určeného na zablokovanie satelitných a dronových senzorov.

https://twitter.com/WaelAlRussi/status/986677475378892801

Čo je ich obsahom, nie je známe. Provládne zdroje špekulujú, že to môžu byť pokročilé strely S-300, radary a prepravné stroje. Hoci tieto zbrane nepatria k najmodernejšiemu ruskému vybaveniu, na účely zostreľovania nepriateľských lietadiel, amerických a špeciálne izraelských, postačia a významne zvýšia bojaschopnosť sýrskeho režimu.

Rusko už údajne predalo S-300 do Iránu. Posilnenie Sýrie o tieto zbrane robí veľmi veľké starosti Izraelu. Irán je jeho hlavný nepriateľ a Izrael viac ako USA vykonáva letecké nálety v Sýrii, ktorých cieľom má byť zabránenie tomu, aby sa Irán, prípadne ním podporovaný libanonský Hizballáh, dostal bližšie k hraniciam Sýrie s Izraelom.

Ak by S- 300 sa dostali do rúk sýrskeho režimu, podľa izraelských bezpečnostných analytikov a bývalých úradníkov obrany existuje jediná možná reakcia zo strany židovského štátu: okamžite ich vyhodiť do vzduchu. Vzhľadom k už teraz veľmi napätým vzťahom v Sýrii to len môže prispieť k otvoreniu hlbšieho vojenského konfliktu.

Bývalý šéf vojenského spravodajstva Amos Yadlin, ktorý bol tiež jedným z izraelských pilotov, ktorí v roku 1981 zničili iracký jadrový reaktor Osirak, tvrdí, že rozmiestnenie S-300 v Sýrii robí Izraelu starosti už po dobu dvoch desaťročí. Podľa jeho informácií majú izraelské letecké sily už pripravené plány na eliminovanie tejto hrozby.

Hoci stojí v Sýrii na opačných stranách barikády, Izrael a Rusko majú otvorené diplomatické vzťahy. Izraelu to umožňovalo uplatňovať v Sýrii svoju leteckú prevahu bez obáv, že by Rusko mohlo zasiahnuť. V roku 2013 sa Izraelu podarilo presvedčiť Putina, aby zmrazil predaj tohto druhu vojenského zariadenia do Iránu. V tej dobe ale Putin tiež povedal, že ak USA zaútočia, bude zrejme musieť Rusko konať, pripomína server  Bloomberg.

Ak sú správy o dodávkach S-300 pravdivé, potom sa Putin zrejme rozhodol, že je skutočne potrebné konať. Hodiny po útoku, náčelník operačného oddelenia generálneho štábu ruskej armády, generálmajor Sergej Rudskoj vyhlásil, že Rusko “prehodnotí”, či dodá leteckú obranu Asadovi. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov o dva dni neskôr povedal, že je potrebné oživiť túto možnosť, pretože Rusko cíti, že musí urobiť všetko preto, aby pomohlo sýrskemu režimu “odraziť agresiu.”

Čítajte tiež:

Rusi zverejnili materiály o fingovanom chemickom útoku v sýrskej Dume

Britský diplomat Peter Ford hovorí, že použitie chemických zbraní v Dume je hoax

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies