VIEME PRVÍ A VČAS: Rakúsky kancelár Kurz chce šetriť a vyhádzať nadbytočných eurokomisárov
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz mieni, že by Inštitúcie Európskej únie mali ísť príkladom členským krajinám a začať šetriť. Vo svojom názoru nie je osamotený. Zníženie počtu eurokomisárov a zavedenie rotačného princípu podporila v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podobnú reformu presadzuje tiež Francúzsko. Informácie priniesol portál Die Welt.

“Myslím si, že ak chceme v Európe šetriť, mal by ísť Brusel príkladom a škrtať aj vo svojich prevádzkových nákladoch,” uviedol Kurz v rozhovore poskytnutom nemeckému denníku Die Welt.

Napríklad zníženie počtu členov Európskej komisie zo súčasných 28 na 18 by podľa neho viedlo nielen k úsporám, ale aj k zlepšeniu efektivity práce európskej exekutívy. Post eurokomisárov by sa podľa neho mal obsadzovať na základe “spravodlivého rotačného princípu”.

Podľa agentúry DPA sa ale nedá čakať, že by sa redukciu počtu eurokomisárov podarilo presadiť pred vznikom budúcej  komisie na jeseň budúceho roka.

Na čase je podľa rakúskeho kancelára ukončiť aj “nezmyselné” sťahovanie Európskeho parlamentu, ktorý sa na plenárne zasadnutie presúva do francúzskeho mesta Štrasburg. Zmenu tohto systému by museli odsúhlasiť všetky členské štáty EÚ a všetky doterajšie pokusy o zrušenie pravidelného sťahovanie zatiaľ stroskotali na odpore Paríža, upozornila DPA.

Tiež Kurz priznal, že sa Francúzsko “napriek pokrokovosti Emmanuela Macrona sídla v Štrasburgu asi nikdy dobrovoľne nevzdá”.

Kurzova vláda patrí k najväčším kritikom nového návrhu viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027. Rakúsko prevezme predsedníctvo na začiatku júla od Bulharska. Na začiatku budúceho roka Rakúsko opraty EÚ odovzdá Rumunsku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies