Rusko na prehliadke prvýkrát ukáže svoje bezpilotné systémy
PODPORIŤ

Sergej Šojgu oznámil, že výročná vojenská prehliadka v Moskve, pripomínajúca sovietskej víťazstvo nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne, ukáže nové zbrane. Informuje vojenský portál warisboring.com.

Šojgu ďalej poznamenal, že po prvýkrát sa objaví spolu s ďalšími pozemnými a vzdušnými zbraňami “multifunkčný robotický systém Urán-9, multifunkčné robotizované vozidlo Urán-6 a bezpilotné systém krátkeho doletu Korsar”.

Dni víťazstva sú v Rusku opäť v kurze a po krátkej prestávke sa konajú každoročne. Armáda tu predstavuje nové a staré zbrane, od druhej svetovej vojny až po najnovšie bojové vozy, rakety a bojové lietadlá.

Bolo pravdepodobne len otázkou času, než Rusi budú predvádzať svoje bezpilotné vojenské systémy.

Počas posledných niekoľkých rokov Ruská federácia urobila veľké pokroky pri vývoji širokej škály leteckých, pozemných a námorných dronov. Bezpilotné letecké Drony boli rozsiahle využívané v ruských bojových operáciách. Rastúci počet neozbrojených pozemných dronov vykonáva odmínovanie a pozorovateľskej misie.

To je dôvod, prečo je rozhodnutie Ruska predviesť tieto konkrétne bezpilotné systémy tak zaujímavé. Z troch nových zbraní, o ktorých Šojgu hovoril, bol použitý zatiaľ neozbrojený Urán-6, najmä v Sýrii.

Urán-9 prechádza testovaním a hodnotením ruského ministerstva obrany. Vzhľadom k jeho vzhľadu, vyzerá ako malý tank, sa toto bezpilotné pozemné vozidlo (UGV) často objavuje na rôznych domácich a medzinárodných výstavách.

Bezpilotný letecký dron (UAV) Korsar je prakticky neznámy. V rokoch 2015 a 2016 Kremeľ oznámil, že výroba bude zahájená v roku 2017. Výrobca UAV však zrejme nezačal hromadnú výrobu do roku 2018.

Predpokladá sa, že Rusko prevádzkovalo veľkú flotilu UAV na Ukrajine a v Sýrii – letúny s krátkym doletom Eleron-3 a diaľkový Orlan-10 a Forpost, ktorý je licencovanou kópiou izraelského vyhľadávača.

Hoci ruská armáda používala v Sýrii mnoho pozemných dronov, väčšina z nich nie je veľká a nie je vhodná pre verejnú prezentáciu. V skutočnosti Rusko teraz posudzuje dve pozemné bezpilotné vozidlá “Soratnik” a “Nerehta” strednej veľkosti, ktoré boli testované a sú pripravené na použitie. Neprítomnosť týchto dvoch vozidiel na prehliadke je tiež prekvapivá, pretože od roku 2016 sú aktívne propagujú.

V máji roku 2018 sa objavia aj ďalšie bezpilotné systém – UAV “Orion-E” s dlhým doletom, ktorý bol s veľkou slávou predstavený verejnosti na veľtrhu v roku 2017.

Voľba jedného bezpilotného systému v prospech druhého môže byť motivovaná logistikou, vnútornou politikou a ďalšími faktormi. Avšak, výber neznámeho UAV, ktorý na rozdiel od ostatných nemá za sebou skutočné nasadenie, naznačuje, že je Rusko pripravuje pre ďalšie prehliadky.

Bielorusko, Kazachstan, Arménsko, Azerbajdžan, Čína a Irán patria medzi rastúci počet národov, ktoré na svojich vojenských prehliadkach vystavovali domáce ale aj dovezené bezpilotné vojenské systémy.

9.máj 2018, to rozhodne nie je posledný deň, kedy Rusko bude demonštrovať svoje vojenské systémy, vzhľadom k tomu, ako veľké prostriedky dáva na ich vývoj, výrobu a využitie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies