VIEME PRVÍ A VČAS: Rusko oznamuje v Sýrii prímerie na vytvorenie “humanitárneho koridoru” vo východnej Ghúte
Ruský prezident nariadil nové prímerie, ktoré civilistom umožní opustiť jednu z posledných pevností povstalcov a islamistov v Sýrii. OSN naliehala na vojnové strany, aby ukončili nepriateľstvo a umožnili veľmi potrebnú pomoc do zničených oblastí.

 

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok nariadil každodennú “humanitárnu prestávku” leteckým útokom vo východnej Ghúte pri Damašku, uviedol ruský minister obrany Sergej Shoigu.

Prímerie prichádza na základe výziev medzinárodného spoločenstva, aby sa uskutočnilo celonárodné zastavenie nepriateľstva, pretože humanitárna situácia sa zhoršuje, píše Deutsche Welle.

 

 

 

Čo znamená prímerie:

  • Prímerie je zamerané na vytvorenie “humanitárneho koridoru”, ktorý civilistom umožní opustiť východnú Ghoutu, ktorá je považovaná za jeden z posledných pevností Sýrie.
  • Začína v utorok a trváod 9:00 do 14:00. miestneho času (07:00 – 12:00 UTC) podľa dohody.
  • Po dohode so sýrskym režimom ruské ministerstvo obrany povedalo, že pomôže evakuovať chorých a zranených.

Obrovské straty: Počas uplynulého týždňa zabili viac ako 500 civilistov ofenzívy sýrskej vlády vo východnej Ghúte. Ruské vojnové lietadlá tvorili neoddeliteľnú súčasť ofenzívy, informujú nezávislé zdroje, skupiny pre práva a orgány USA.

Prečo teraz: Keď sa konflikt rozplynie, Damašok sa pokúsi upevniť územie v celej krajine s pomocou Ruska, aby zabezpečil svoje záujmy počas mierových rozhovorov.

Vzhľadom k tomu, že východná Ghúta je jednou z posledných zostávajúcich pevností povstaleckých sýrskych rebelov a nájomných islamistických žoldnierov, sýrsky režim sa usiluje zasiahnuť do opozičného hnutia smrteľným úderom predtým, ako mierové rozhovory získajú pôdu.

Požiadavky na zastavenie paľby: Medzinárodné spoločenstvo s rastúcim počtom obetí civilistov naliehavo vyzvalo všetky strany, ktoré bojujú, aby prijali celonárodné prímerie. V sobotu Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne hlasovala za 30-dňové humanitárne prímerie.

Lepšie ako nič: Stephane Dujarric, hovorca šéfa OSN Antonia Guterresa, odpovedal na toto vyhlásenie a povedal: “Päť hodín je lepšie ako nič, ale chceli by sme, aby sa predišlo zlyhaniu akcie.”

Sedemročná vojna: viac ako 300 000 ľudí bolo zabitých od konfliktu v roku 2011. Odvtedy sa tento konflikt vyvinul vo viacstrannú vojnu, ktorá čerpá z globálnych superpólov, susedných krajín a neštátnych aktérov.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies