VIEME PRVÍ A VČAS: Slovenskí rómski otrokári dostali mnohoročné tresty vo Veľkej Británii
Mnohoročné tresty odňatia slobody uložil včera britský súd siedmich členom skupiny, ktoré už v apríli uznal vinnými z obchodovania s ľuďmi a ich zotročovanie. Väčšina členov gangu pochádza z jednej rodiny zo Slovenska, informoval server The Northern Echo. Obete zločineckej skupiny pochádzali z Česka a zo Slovenska. Ich zotročováním si gang mohol podľa prokuratúry prísť počas siedmich rokov až na 250.000 libier .


Vodca gangu a jeho brat dostali desaťročný trest, ich manželky by mali za mrežami stráviť každá päť rokov. Príbuznému rodiny, ktorý sa na trestnej činnosti podieľal, uložil súd štvorročný trest väzenia. Rovnako dlho by mala za mrežami stráviť tiež matka vodcu gangu. Posledným odsúdeným je sedemnásťročný chlapec, o ktorého vzťahu k zvyšku gangu médiá neinformovali. Do väzenia ho súd poslal na dva roky.

Podľa denníka The Northern Echo je kauza rodiny z juhozápadného Slovenska, ktorá žila dlhodobo v Newcastli, jedným z najhorších prípadov moderného otroctva zaznamenaných na severe Anglicka.

Zločinecká skupina v Česku a na slovenské sľubovala svojim obetiam prácu v Británii. Keď ľudia do Spojeného kráľovstva dorazili, členovia gangu ich podľa súdu zotročili. Cez deň museli pracovať, dostávali ale len zlomok zarobených peňazí. Odsúdení aj v mene svojich obetí žiadali v Británii o sociálnej prídavky, peniaze si však nechávali pre seba.

Pokiaľ práve neboli pripútaní reťazou alebo priviazané, držali členovia gangu svoje obete v podstate v zajatí, spať museli v pivniciach, zaznelo už v apríli na súde. Vzhľadom na to, že neovládali angličtinu, neboli obete gangu schopné sa samy zo svojej situácie dostať. Navyše boli zastrašované. Svojou činnosťou si gang zarobil údajne až 250.000 libier .

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies