Sobotňajší večerný útok v centre Paríža. Muž kričal Alláh akbar a prihlásil sa k Islamskému štátu
Sobotňajší večerný útok v centre Paríža, pri ktorom muž s nožom zabil jedného človeka a štyroch ďalších zranil, vyšetrujú francúzske úrady ako možný teroristický čin. Informovala o tom dnes agentúra AFP, podľa ktorej vyšetrovanie prípadu prevzal protiteroristický útvar. Informáciu priniesol aj portál Le Parisien.


K útoku sa prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amaki prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS). Vo vyhlásení na internete označila útočníka za jedného zo svojich “bojovníkov”.

Podľa Islamského štátu útočník svojím činom vyslyšal výzvy IS, aby prívrženci organizácie napádali členov vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá bojuje proti extrémistom v Iraku a Sýrii. Francúzska armáda je aktívnym členom koalície od roku 2014, pripomenula agentúra AP. Agentúra Amaki ale neposkytla žiadny dôkaz pre svoje tvrdenie ani neoznámila totožnosť útočníka.

Policajti muža, ktorý nožom bodal okoloidúcich, zastrelili. Prokurátor François Molins uviedol, že podľa svedkov útočník kričal Alláhu akbar (Boh je veľký). “Na základe metódy útoku začal protiteroristický útvar vyšetrovanie pre podozrenie z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motívom,” povedal Molins.

Útok sa odohral v sobotu krátko pred 21:00 SELČ v druhom parížskom obvode v blízkosti paláca Garnier, ktorý je sídlom Parížskej národnej opery. Jedná sa o rušnú turistickú oblasť s množstvom barov, reštaurácií a divadiel, ktorá býva v sobotu večer pravidelne zaplnená davmi ľudí.

Obeťou sa podľa ministra vnútra Gérarda Collomba stal 29-ročný muž. “Znovu bolo zasiahnuté mladosť Francúzsko,” konštatoval Collomb. Stav dvoch zranených ľudí je vážny, ďalšie dve osoby boli zranené ľahko. Všetci štyria zranení sú ale mimo ohrozenia života, oznámil Colomb. Úrady sa snažia identifikovať útočníka, dodal.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii zdôraznil, že Francúzsko neustúpi “nepriateľom slobody”. Vo svojom vyjadrení na twitteri takisto pochválil policajtov, ktorí zneškodnili útočníka. “Francúzsko znovu platí krvou, ale neustúpi ani o piaď nepriateľom slobody,” podotkol Macron.

Policajti sa údajne najprv pokúsili útočníka zneškodniť elektrickým paralyzérom, a keď sa im to nepodarilo, zahájili na neho paľbu. Okrem prezidenta Macrona ich rýchly zákrok ocenil aj premiér Édouard Philippe a minister vnútra Collomb.

“Útok v Paríži: Klaniam sa pred chladnou hlavou a schopnosťou policajných síl, ktoré zneškodnili útočníka, (rýchlo) reagovať,” uviedol na twitteri minister. Moje prvé myšlienky smerujú k obetiam tohto hnusného činu,” dodal.

Naopak šéfka Národného frontu Marine Le Penová využila útok ku kritike vlády. “Občania Francúzska sa už neuspokojí s komentármi, očakávajú činy,” uviedla po útoku, ktorý označila za dielo islamistov.

Francúzsko  v posledných rokoch zápasí s teroristickými útokmi islamských radikálov, ktorí už v minulosti využili ako zbrane aj nože, napríklad v Marseille v októbri 2017. Naposledy na konci marca útočil islamista na juhozápade Francúzska. Pri atentáte, ktorý bol prvým od zrušenia výnimočného stavu v minulom roku, zahynuli štyria ľudia. Zatiaľ najhorší teroristický útok posledných rokov si v roku 2015 vyžiadal v Paríži 130 obetí. Celkom od začiatku roku 2015 zahynulo pri teroristických útokoch vo Francúzsku podľa AFP 254 ľudí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies