VIEME PRVÍ A VČAS: Trump opakovane navrhoval inváziu do Venezuely v roku 2017
Donald Trump opakovane pred svojimi poradcami a spojencami predkladal možnosť vojenskej invázie do Venezuely, uviedol The Guardian s odvolaním sa na anonymné zdroje.

Počas rozhovorov s vysoko postavenými poradcami Donald Trump opakovane zdôraznil otázku možného obsadenie Venezuela, napísal The Guardian.

Verejne o tom hovoril v auguste, kedy povedal: “Máme niekoľko variantov ohľadom Venezuely, vrátane možnosti vojenského riešenia, ak je to nutné.” Udalosti a vyhlásenie ktoré popisuje odhalenie Guardianu sa viažu k roku 2017 a letných mesiacov tohoto roka.

Takže, v predvečer svojho vyhlásenia Trump, podľa anonymných zdrojov publikácie, prekvapil svojich vedúcich predstaviteľov otázkou, prečo USA nemôžu zvrhnúť vládu Nicolasa Madura, pretože vraj politická a ekonomická kríza vo Venezuele je hrozbou pre región. Tohto stretnutia sa zúčastnil vtedajší Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Herbert McMaster a minister zahraničia Rex Tillerson.

Po návrhu sa vládni úradníci údajne pokúsili odradiť Trumpa od takého konania s tým, že tento krok by odcudzil USA od všetkých jeho spojencov v Latinskej Amerike, ktorí podporujú americkú politiku sankcií proti Madurovmu režimu. Avšak, ako konštatoval autor článku Julian Borger, zdá sa, že ich argumenty nemali na prezidenta žiadny vplyv, pretože nasledujúci deň urobil o Venezuele svoje ostré vyhlásenie.

Vo Venezuele boli slová Trumpove slová označená za “akt šialenstva” a “najvyšší extrémizmus” .V nasledujúcich týždňoch Trump zdôrazňoval tému vojenskej intervencie vo Venezuele s prezidentom Kolumbie a na súkromnej večeri s vedúcimi krajinami Latinskej Ameriky počas Valného zhromaždenia OSN. Počas posledného zasadnutia poznamenal, že jeho poradcovia ho odrádzali od myšlienky intervencie vo Venezuele. V konečnom dôsledku sa McMasterovi predsa len podarilo presvedčiť Trumpa a jeho záujem o túto možnosť zmizol.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies