VIEME PRVÍ A VČAS: USA chystajú ďalšie sankcie na Rusko, tentoraz kvôli Sýrii. Zahrňovať by mohli aj ruský štátny dlh
Veľvyslanec USA v Rusku  John Huntsman poslal list ruskému ministerstvu zahraničia. Okrem ineho v nom píše o nových sankciách voči Rusku za angažovaním sa v Sýrii. Informovali už v sobotu ruské Kommersanty.

V americkom Kongrese je návrh sankcií voči ruskému štátnemu dlhu. Ich realizácia by de facto znamenalo odrezanie Ruska od západných finančných trhov.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová včera oznámila, že USA pripravujú ďalšie sankcie na Rusko. Dôvodom je pokračujúca podpora, ktorú Moskva poskytuje režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sankcie zrejme v pondelok oznámi minister financií Steven Mnuchin.

“Budú priamo namierené voči firmám, ktoré obchodujú so zariadením, ktoré majú  vzťah k Asadovi a na použitie chemických zbraní,” povedala Haleyová v rozhovore na CBS.

V Spojených štátoch sa po sobotňajšom spojeneckom útoku na Sýriu ozývajú hlasy, že Washington nešiel dostatočne ďaleko, pretože v sýrskej občianskej vojne nezmenil rovnováhu síl. “Našou úlohou nikdy nebolo zvrhnúť Assada. Konflikt musí byť vyriešený prostredníctvom politického procesu pod vedením OSN. Našou úlohou nebolo nikdy začať vojnu,” vyhlásila Haleyová podľa serveru CNN.

Reakcia administratívy prezidenta Donalda Trumpa bola podľa nej kumulatívna, s prihliadnutím nielen na nedávne útoku chemickými zbraňami v Dume, ale aj k ďalším, menším útokom.

Na otázku Fox News, ako sa v tomto týždni zmenil vzťah USA s Ruskom, Haleyová odvetila, že vzťahy sú “veľmi napäté”. Ide nielen o Sýriu, ale aj o aktivity Ruska na Ukrajine, jeho podpora Venezuely a spoluprácu s Iránom.

Spojené štáty naposledy uvalili sankcie na Rusko 6. apríla. Na sankčný zoznam zaradili 24 ruských občanov a 14 subjektov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies