VIEME PRVÍ: Britské ponorky sa presúvajú k Sýrii. Chystajú útok na vojenské ciele. Tony Blair hovorí, že Theresa May nepotrebuje súhlas parlamentu
Britské ponorky dostali rozkazy presunúť sa do miest, odkiaľ budú môcť raketami zasiahnuť Sýriu. Ide o prípravu na možný útok proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý by mohol prísť už vo štvrtok, napísal britský denník The Daily Telegraph.

Britská premiérka Theresa Mayová podľa denníka ešte neprijala konečné rozhodnutie, či sa jej krajina pripojí k prípadným úderom chystaným Spojenými štátmi a Francúzskom v reakcii na údajný chemický útok sýrskej armády v Dume. Chce ale byť schopná konať rýchlo.

Denník sa vo svojej správe odvoláva na vládne zdroje a tiež uvádza, že Británia “robí všetko potrebné” pre to, aby bola schopná vypáliť z ponoriek strely Tomahawk, ktoré by mierili na vojenské ciele v Sýrii.

Spravodajská televízna stanica BBC nedlho pred tým uviedla, že Mayová je pripravená schváliť účasť svojej krajiny vo vojenskej akcii, ktorú včera v bojovom tweete ohlásil americký prezident Donald Trump. Premiérka údajne nemieni žiadať vopred parlament o schválenie. S jej stanoviskom súhlasí aj Tony Blair podľa ktorého súhlas parlamentu nie je nutný.

Mayová však zvolala na štvrtkové popoludnie mimoriadne rokovanie vlády. A podľa televíznej stanice Sky News sa očakáva, že kabinet požiada, aby schválil účasť Londýna na prípadných leteckých úderoch proti sýrskemu režimu. Opozícii sa ale vynechanie parlamentu nepáči. Šéf labouristov Jeremy Corbyn už Theresu May upozornil, že pri akejkoľvek vojenskej akcii v Sýrii by mali mať svoje slovo aj britskí poslanci.

Podľa západných médií je prípadnú americkú akciu pripravená podporiť aj Francúzsko. V americkej tlači sa objavili špekulácie, že vedľa Francúzsko počítajú USA tiež s podporou Saudskej Arábie a Kataru.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies